Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 19:35
Przeczytaj!

Jak bezpiecznie holować samochód?

  • 26.02.2024 13:25
Jak bezpiecznie holować samochód?

Przyczyn, dla których musimy odholować auto może być wiele. Niezależnie od wszystkiego powinniśmy postarać się, żeby cały proces był bezpieczny. Osoby, które zamierzają holować samochód powinny albo skorzystać z usług firmy specjalizującej się w pomocy drogowej, ewentualnie dowiedzieć się o holowaniu jak najwięcej, żeby uniknąć powszechnie popełnianych błędów. Co powinniśmy wiedzieć zanim zabierzemy się za holowanie samochodu? podpowiada firma Holmot

 

Znajomość przepisów przede wszystkim

 

Jeżeli mamy w planach holowanie samochodu na własną rękę, koniecznie odświeżmy swoją znajomość przepisów ruchu drogowego. Auto, które ma być holowane musi mieć sprawny układ hamulcowy i kierowniczy, jak również oświetlenie zewnętrzne. W przeciwnym wypadku nie można nam go holować. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się transport na lawecie.

Warunkiem, który musi zostać spełniony jest opłacone ubezpieczenie OC – zarówno w przypadku auta holującego, jak i holowanego.

Musimy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie pojazdy mogą być holowane. W przypadku części samochodów osobowych nie ma innego wyjścia, jak tylko transport na lawecie. Holowanie nie jest dozwolone między innymi w przypadku samochodów, które posiadają automatyczną skrzynię biegów, napęd elektryczny i hybrydowy, zawieszenie pneumatyczne i hydropneumatyczne, czy aut posiadających stały napęd na obie osie.

Przed rozpoczęciem holowania danego samochodu dobrze jest zapoznać się z jego instrukcją – tam znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Jeżeli nasze auto zepsuło się na autostradzie, w żadnym wypadku nie możemy go holować. Jest to uwarunkowane kwestiami bezpieczeństwa. Wówczas dobrze jest wezwać firmę zajmującą się pomocą drogową (na terenie Krakowa znajdziemy wiele przedsiębiorstw świadczących usługi tego typu). Pomoc drogowa ma uprawnienia pozwalające na holowanie samochodu po autostradzie. Nie są one jednak nieograniczone – może ona odholować samochód jedynie do najbliższego zjazdu.

Holowany pojazd musi być oznaczony ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, który powinien być umieszczony z tyłu po lewej stronie. Brak trójkąta to zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze i ryzyko otrzymania mandatu.

 

Jak wygląda holowanie auta osobowego?

 

Do holowania używa się zazwyczaj linki holowniczej o długości od czterech do sześciu metrów. Niekiedy wykorzystuje się też sztywny hol – jego długość nie może przekraczać trzech metrów. Potrzebny jest nam także trójkąt ostrzegawczy, który umieszczamy z tyłu samochodu holowanego (musi być on widoczny dla innych samochodów).

Linkę holowniczą należy zamontować w samochodzie holującym. Nigdy natomiast nie mocujemy jej do haka holowniczego.

Obydwa samochody – holujący i holowany powinny mieć włączone światła mijania. Przepisy zabraniają włączania w nich świateł awaryjnych, a także świateł przeznaczonych do jazdy dziennej (DRL).

Duże znaczenie ma wygląd linki holowniczej. Powinna mieć ona naprzemienne białe i czerwone paski. W sytuacji, kiedy dysponujemy linką innego koloru – umieszczamy na niej (naprzemiennie) białe i czerwone chorągiewki.

Obydwaj kierowcy muszą umieścić kluczyki w stacyjkach. Ważne jest także, żeby podczas całej jazdy mogli się oni porozumiewać.

Do holowania dobrze jest wybierać drogi, na których panuje niewielki ruch. W przypadku dróg wielopasmowych koniecznie należy poruszać się jedynie prawym pasem. Obydwa pojazdy powinny poruszać się płynnie, a linka holownicza musi być przez cały czas napięta. W przypadku, gdy pojazdy muszą skręcić – zamiar ten musi być sygnalizowany zarówno przez auto holujące, jak i holowane.

Przepisy szczegółowo określają prędkość podczas holowania. Kiedy jedziemy po terenie zabudowanym – maksymalna prędkość to trzydzieści kilometrów na godzinę. Poza terenem zabudowanym zwiększa się ona do sześćdziesięciu kilometrów na godzinę.

Pojazdy muszą być połączone w taki sposób, żeby ich rozłączenie się w czasie jazdy było niemożliwe.

 

Holowanie samochodu – pomoc zewnętrznej firmy

 

W wielu wypadkach najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy zewnętrznej firmy. W Wolbromiu, a także wielu innych polskich miejscowościach działają firmy specjalizujące się w pomocy drogowej. Jeżeli nie mamy doświadczenia w holowaniu, bądź też nasz samochód nie może być transportowany w taki sposób – warto jest skorzystać z ich usług.

--- Artykuł sponsorowany ---