Czym jest wyleganie zbóż?
Jest to niekorzystnie zjawisko z punktu widzenia rolnika, a jego źródłem może być wiele czynników zależnych bezpośrednio od Rolnika oraz takich, na które nie ma wpływu. Jednym z głównych przyczyn wylegania jest sprzyjający temu zjawisku przebieg pogody — silny wiatr oraz intensywne opady deszczu.
Jakie są konsekwencje wylegania zbóż?
W wyniku wylegania łanu zmienia się jego struktura, co wpływa bezpośrednio na sukces uprawy, czyli osiągnięcie zamierzonego plonu.
Pochylony łan jest gorzej przewietrzany i utrzymuje się w nim dłużej wilgotność — stwarza to dobre warunki do infekcji grzybami chorobotwórczymi. Utrudniona jest również ochrona grzybobójcza takiego łanu, ponieważ naniesienie cieczy opryskowej na całą powierzchnię roślin jest praktycznie niemożliwe.
W końcowym etapie okresu wegetacji zboża "dobite do ziemi" są znacznie bardziej narażone na porastanie. Spowodowane jest to obecnością dużej ilości wilgoci i znacznemu zagęszczeniu biomasy roślin. Porastające ziarniaki nie mają wartości konsumpcyjnej ani paszowej.
Pochylenie łanu spowalnia również zbiór kombajnowy, w efekcie czego spada wydajność maszyny i zwiększa się ilość czasu niezbędna do zebrania plonu z tej samej powierzchni uprawy. Dodatkowo może być konieczność obniżenia linii cięcia źdźbeł w celu ograniczenia strat — zwiększa to ryzyko uszkodzenia kosy przez kamienie znajdujące się na powierzchni pola.
Jak zmniejszyć ryzyko wylegania?
Rolnik może zmniejszyć prawdopodobieństwo wylegania przez:
- dobór odmiany — wybór odmian o krótkiej słomie
- stosując zbilansowane nawożenie mineralne, zwłaszcza NPK
- odpowiednie ustalając normę wysiewu
- regulując terminowo zachwaszczenie
- prowadząc dobrą ochronę grzybobójczą
- stosowanie regulatorów wzrostu
Jakie związki chemiczne można zastosować, aby ograniczyć wylegania
Do dyspozycji Rolnik ma również środki ochrony roślin z grupy regulatorów wzrostu, które mogą zawierać jedną z substancji czynnych lub ich mieszaniny formulacyjne:
- trineksapak etylu- Moddus 250 EC
- CCC (chlorek chloromekwatu) np. Stabilan 750 SL
- etefon- Cerone 480 SL
- proheksadion wapnia- Medax Max
- chlorek mepikwatu- Mepik 300 SL
W praktyce rolniczej wyżej wymienione substancje łączone są w mieszaniny opryskowe w odpowiednich proporcjach, dostosowanych do tempa wzrostu i przebiegu pogody.