Podróżnik, rozpoczął od spływu kajakowego Gwdą – z elektrowni Koszyce na wyspę w centrum Piły. Razem z nim w dół rzeki popłynęło kilkadziesiąt osób. Nie był to jego pierwszy spływ Gwdą, i – jak mówił – to rzeka doskonale nadająca się na rodzinne spływy kajakowe. Zdradził także, że spływy rzekami cieszą go zdecydowanie bardziej niż rejsy po morzach i oceanie.
-Cieszę się z miłego powitania w Pile i z możliwości przepłynięcia symbolicznego odcinka w radosnej atmosferze. To dla mnie była frajda. Gwda i jej dopływy to są rzeki dzikie nieuregulowane, płyną przez lasy i są bardzo ciekawymi rzekami. Polecam je wszystkim turystom kajakowym. Natomiast nie polecam wyprawy kajakiem przez ocean . Na spotkaniach „leje wodę oceaniczną” . A tak poważnie staram się opowiedzieć ciekawe fakty, które były podczas moich wypraw. Mówią słuchacze, że mam taki dar mówienia o tym z humorem i z uśmiechem. Nie chodzi o nudne spotkania tylko ciekawe mówienie i pochwalenia się, że jako Polak rozsławiłem nasz kraj też na świecie– mówi Aleksander Doba, który 14 maja zamierza wyruszyć kajakiem z Nowego Jorku z zamiarem dopłynięcia do Europy. Wyprawa ma być trudna,samodzielna, samotna bez pomocy zewnątrz.
Podczas poniedziałkowego spotkania studentów i uczniów najlepszych szkół ponadgimnazjalnych północnej Wielkopolski zgromadzonych w auli ośrodka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przy Kołobrzeskiej, interesował przede wszystkim przebieg wypraw kajakowych przez Atlantyk, ale pojawiły się także pytania o to, co Aleksandra Dobę pcha na Atlantyk i jak radzi sobie w czasie kilkumiesięcznego rejsu z samotnością.
Na te i podobne pytania można było usłyszeć odpowiedź na żywo także dziś. Podróżnik spotkał się z młodzieżą w Łobżenicy a wkrótce odwiedzi Gimnazjum im. M. Skłodowskiej-Curie w Wyrzysku . W planie jest także drugi spływ kajakowy – tym razem Łobżonką, rzeką bardzo różnorodną, z której Klaster Turystyczny Dolina Noteci wraz z gminami, przez które Łobżonka przebiega, chce stworzyć produkt turystyczny zarówno dla rodzin, które oczekują spokojnego spływu, jak i dla kajakarzy, którzy potrzebują mocniejszych wrażeń. Spotkanie w Łobżenicy stało się okazją do podpisania umowy o współpracy między tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym i pilskim ośrodkiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Z Aleksandrem Dobą będą mogli spotkać się także dziś mieszkańcy Piły. Otwarte spotkanie z podróżnikiem rozpocznie się o 17.00 w sali widowiskowej w budynku Inwest-Parku przy ulicy Dąbrowskiego 8. Temat: „Wyznacz sobie ambitny cel i dąż do niego!” - Aleksander Doba o swoich transatlantyckich wyprawach kajakowych - prowadzenie dr Paweł M. Owsianny i dr Paweł Morawski .Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
Podczas wizyty podróżnika, kajakarza podsumowano również pierwszą części zakończonego projektu prowadzonego przez Klaster turystyczny OTPW „Dolina Noteci” polegającego na instalacji tablic informacyjnych na rzece Gwdzie dla kajakarzy.
Organizatorzy: Organizacja Turystyczna Północnej Wielkopolski Dolina Noteci, Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Pile Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA, InwestPark Piła wraz z Partnerami.
Napisz komentarz
Komentarze