W trakcie przeszukania zabezpieczono dokumenty i materiały, które mają pomóc w wyjaśnieniu sprawy, zebezpieczono dwa biura. Jak podkreśla UOKiK, obecnie trwa postępowanie wyjaśniające, jednak nie ujawniono jeszcze szczegółowych powodów, które skłoniły urząd do podjęcia takich działań.
Choć w tej chwili nie wiadomo, w jakiej sprawie dokładnie toczy się postępowanie, w kontekście zabezpieczenia biur warto przypomnieć o działaniach UOKiK, które dotyczą zmów cenowych. Potwierdzone przez urząd jest ściganie firmy Jura Poland, która mogła zawrzeć nielegalne porozumienie z autoryzowanymi dystrybutorami ekspresów do kawy. Z ustaleń Urzędu wynika, że przez blisko 10 lat mogli oni niezgodnie z prawem ustalać ceny sprzedaży, co uniemożliwiało konsumentom zakup produktów po niższych cenach. Takie działania, jeżeli się potwierdzą, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i osób zarządzających spółką.
Choć nie ma na razie informacji, czy sprawa dotycząca firmy ze Złotowa ma jakikolwiek związek z tym przypadkiem, pytanie o zmowę cenową w tej branży staje się coraz bardziej aktualne. Wkrótce jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiada ujawnienie przyczyn wczorajszej interwencji. Na razie śledzimy rozwój sytuacji i niezwłocznie poinformujemy o wynikach dalszych działań w tej sprawie.
Prezes UOKiK postawił zarzuty Jura Poland oraz osobie zarządzającej w spółce, która odpowiadała za politykę dystrybucyjną przedsiębiorcy. Postępowanie prowadzone jest również przeciwko czterem istotnym sprzedawcom ekspresów Jura: Euro-net, Media Saturn Holding, Media Saturn Online i Terg. Są to właściciele popularnych sklepów ze sprzętem elektronicznym oraz AGD: RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert. Zgodnie z przepisami maksymalna kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję wynosi 10 proc. obrotu dla przedsiębiorcy oraz 2 mln zł dla menadżerów.
Dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (lennicy). Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia sankcji pieniężnej. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy w charakterze „świadka koronnego” z Prezesem UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia. Zainteresowanych programem łagodzenia kar zapraszamy do kontaktu z Urzędem. Pod specjalnym numerem telefonu: 22 55 60 555 pracownicy UOKiK odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące programu leniency, także anonimowe.
Przypominamy również, że prowadzimy program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Chcesz poinformować UOKiK o praktykach ograniczających konkurencję? Wejdź na uokik.whiblo.pl lub zeskanuj kod QR, który znajdziesz poniżej i skorzystaj z prostego formularza. Zastosowany system zapewnia całkowitą anonimowość, również wobec Urzędu.
Napisz komentarz
Komentarze