Zasady są proste. Wystarczy zgłosić projekt i wygrać jeden z 13 grantów w wysokości do 5 tys. zł na działania takie jak: programy edukacyjne z zakresu ekologii skierowane do społeczności lokalnej, tworzenie zielonej infrastruktury miejskiej, integrowanie społeczności lokalnych wokół idei ochrony środowiska itp. Wyniki poznamy już pod koniec czerwca br.
Wspólna troska o jedno środowisko
Każdy z nas ma wpływ na środowisko, jest odpowiedzialny za jego ochronę i przyszłość. Najdrobniejsze zmiany codziennych nawyków na proekologiczne mają duży wpływ na otaczający nas świat. A jeśli pójść o krok dalej i zrobić coś więcej? Stworzyć obszar zielony, którego brakuje na pełnym bloków osiedlu lub na terenie szkoły? Tchnąć życie w zapomniany miejski park, a może zagospodarować trawniki w centrum miasta? Ile lokalnych potrzeb tyle pomysłów, na które czeka ENERIS Surowce – największa, polska marka na rynku ochrony środowiska.
Ich realizacja jest możliwa dzięki pierwszej edycji Programu Grantowego ENERIS. Jego celem są: prawdziwa ochrona środowiska realizowana przez lokalne działania służące ograniczeniu negatywnego oddziaływania człowieka na otoczenie, promocja zachowań ekologicznych oraz budowaniu szeroko pojętej zielonej infrastruktury.
- Dzięki Programowi Grantowemu ENERIS mamy szansę sprawić, by w naszym regionie odcisnąć swój własny, zielony ekoślad! Dzięki aktywizacji społeczności lokalnych – uczniów pobliskiej szkoły, sąsiadów czy znajomych z domu kultury możemy zrealizować projekt, który będzie cieszyć oczy nas wszystkich przez wiele, wiele lat – mówi Dariusz Mikołajczyk, Prezes Zarządu Altvater Piła.
5 tysięcy powodów do wzięcia udziału
Granty przyznawane będą przez firmę ENERIS Surowce S.A. na działania takie jak: programy edukacyjne skierowane do członków społeczności lokalnej z zakresu ekologii i ochrony środowiska, tworzenie zielonej infrastruktury miejskiej (np.: ogródków przyszkolnych, klombów osiedlowych, sadzenia drzew, budowania zielonych murów z roślin itp.), poprawę estetyki przestrzeni miejskiej, ochronę ekosystemów oraz ich rozwój (np.: zakładanie miejskich pasiek, domów dla owadów itp.), szeroko rozumianą poprawę jakości życia w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i ekologii.
Program Grantowy ENERIS rusza już 14 kwietnia. Zgłoszenia projektów przyjmowane będą do 18 maja br. wyłącznie za pomocą formularza dostępnego na stronie www.grupa-eneris.pl/ProgramGrantowy
W ciągu miesiąca od zakończenia przyjmowania wniosków jury wybierze nagrodzone projekty, które otrzymają fundusze na realizację planów tuż po ogłoszeniu wyników. Wszystkie pomysły powinny zostać zrealizowane do końca 2016 roku.
Zawalcz o Grant na realizację eko projektu w Pile!
Jak przystąpić do programu i zrealizować choćby najmniejsze marzenie o przyjaznym, ekologicznym otoczeniu? Należy opisać projekt we wniosku grantowym dostępnym na stronie www.grupa-eneris.pl/ProgramGrantowy podając informacje takie jak np.: cel wnioskowanego projektu, spodziewane efekty, uczestnicy czy budżet wdrożenia. Do Programu Grantowego ENERIS mogą zgłaszać się instytucje lub organizacje społeczne o charakterze non profit, szkoły oraz grupy nieformalne (po spełnieniu odpowiednich wymagań). Najciekawszy projekt zgłoszony w Pile otrzyma 5 tysięcy złotych na jego realizację.
Lokalnie, ale w całej Polsce
Program Grantowy ENERIS realizowany jest indywidualnie w 13 lokalizacjach, od Pruszcza Gdańskiego do Jaworzna i Kłodzka, od Gorzowa Wielkopolskiego do Sochaczewa. -
-Ważny do podkreślenia jest fakt, że poszczególne lokalizacje NIE KONKURUJĄ ZE SOBĄ, a kwota grantu jest zagwarantowana niezależnie dla każdej z nich. To oznacza, że w pierwszej edycji Programu Grantowego ENERIS będzie 13 zwycięzców: najciekawsze inicjatywy zgłoszone przez przedstawicieli środowisk z 13 miast i gmin, w których będzie realizowany Program, otrzyma środki na ich realizację – dodaje Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor Komunikacji ENERIS Surowce S.A.
Więcej informacji o mechanizmie aplikacji i rozstrzygania Programu Grantowego dostępnych jest w regulaminie na stronie www.grupa-eneris.pl.
Polska coraz bardziej eko!
Pierwsza edycja Programu Grantowego ENERIS to szansa na realizację lokalnych działań sprzyjających środowisku ale również aktywizację Polaków, którzy coraz chętniej przyjmują ekologiczne postawy i nawyki. Z „Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski” przeprowadzonego w 2014 roku przez Ministerstwo Środowiska wynika, że według Polaków stan środowiska naturalnego zależy przede wszystkim od aktywności każdego z nas. Stąd też dostrzegamy proekologiczne zmiany, które zaczynamy często od własnego otoczenia i domów.
• Blisko trzy czwarte Polaków zwraca uwagę na ograniczanie zużycia wody
• 68% osób w Polsce regularnie segreguje odpady
• 57% deklaruje, że kiedy ma taką możliwość, zamiast samochodu wybiera komunikację miejską lub rower.
• 70% Polaków korzysta z toreb wielokrotnego użytku
• Co trzeci z nas (36%) jest natomiast skłonny wydać więcej na pewne rozwiązania, wtedy gdy jest ono ekologiczne.
• Aż 96% Polaków oszczędza energię elektryczną w swoim domu*
*Wszelkie dane procentowe pochodzą z Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, badanie trackingowe przeprowadzone w 2014 r. przez Ministerstwo Środowiska
Napisz komentarz
Komentarze