Lista Honorowych Obywateli Złotowa wydłużyła się o aż trzy nazwiska. To osoby niezwykle zasłużone dla miasta, które przez lata budowały jego pozytywny wizerunek nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Teresa Jakubowska
Urodzona w 1930 roku w Wilnie. Jedna z najwybitniejszych polskich graficzek. Swoje pierwsze lata spędziła w mieście Złotów. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom z grafiki uzyskała w 1953 roku. W latach 1958-1969 związana była z Grupą Toruńską członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1963) za upowszechnianie kultury na Pomorzu. Od 1956 roku brała udział w dziesiątkach ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw grafiki, m.in. w 1963 roku wraz z Józefem Gielniakiem reprezentowała Polskę na paryskim Biennale Sztuki Młodych.
Jowita Kęcińska-Kaczmarek
Osobowość Krajny, mająca ogromne zasługi dla tego regionu. Wykładowca dialektologii i metodyki nauczania języka polskiego w Akademii Pomorskiej w Słupsku Autorka wielu książek o tematyce językoznawczej, między innymi „Małego słownika gwary krajeńskiej”. W Wielkim Buczku (skąd pochodzi) założyła zespół folklorystyczny „Krajniacy” pielęgnujący twórczość ludową KTÓREGO PROWADZI OD PONAD 30 LAT. Za jej przyczyną zespół jest nośnikiem dawnej kultury krajeńskiej poprzez śpiew, odtwarzanie obrzędów i zwyczajów panujących na Krajnie oraz posługiwanie się gwarą krajeńską. Pisze scenariusze i reżyseruje przedstawienia z tego zakresu, np. „Wesele Krajeńskie”, „Wieczór przedweselny”, „Darcie pierza”, „Opowiedz mi busiu”, „Kożden może leczyć” i wiele, wiele innych. Organizuje konferencje naukowe, konkursy propagujące ludowe obyczaje. Zdobyła „Laur Krajeński”. Autorka min . książki Legenda o założeniu Złotowa Publikacja ilustrowana jest kolorowymi obrazami Katarzyny Filipek. Zawiera ponad 20 podań, legend i opowiastek złotowskich.
Andrzej Kowalski
Filozofii i antropologii kultury oraz kulturze społeczeństw pierwotnych. W 1983 ukończył Liceum Ogólnokształcące w Złotowie i podjął studia archeologiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W 2005 został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2008–2012 pełnił funkcję prodziekana ds. naukowych tego wydziału. Od 2011 jest członkiem Komisji Antropologicznej Polskiej Akademii Umiejętności, Rady naukowej Centrum Badań nad Początkami Cywilizacji Europejskiej UAM w Poznaniu, Rady Redakcyjnej pisma Rocznik Antropologii Historii, przewodniczącym Zespołu Badawczego Antropologii Historii przy Komitecie Nauk Historycznych PAN. Ekspert Zespołu interdyscyplinarnego w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego do spraw oceny wniosków o stypendia dla wybitnych młodych naukowców (kadencja 2014–2017)[1]. W 2015 otrzymał tytuł profesora. Współorganizator i uczestnik długofalowych programów badawczych i wydawniczych: kulturoznawczego Eidolon oraz archeologicznego Estetyka w Archeologii, realizowanego w ramach prac Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN.
Napisz komentarz
Komentarze