Pięć wielkopolskich miast, w tym Złotów, starało się o dofinansowanie z Funduszy Norweskich. Nasze miasto zakwalifikowało się do drugiego etapu programu "Rozwój Lokalny", finansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Program skierowany był i jest do małych i średnich miast, którym grozi m.in. wykluczenie komunikacyjne czy wyjazd części mieszkańców. Budżet wynosił ponad 117 milionów euro, a miasta mogły starać się o granty w wysokości od 3 do 10 milionów euro.
Złotowski magistrat realizował wieloletni złożony projekt "Wielkopolskie Zdroje", mający na celu przekształcenie miasta i rozwój w kierunku wypoczynkowym z wypracowaniem kierunku uzdrowiskowego. Oczywiście po zbadaniu i udokumentowaniu na ten czas walorów i przesłanek, które pretendowałyby Złotów do uzyskania tego wyjątkowego statusu.
Złotów jest znany ze zdrowych warunków do życia, lasów, szlaków pieszych i rowerowych, jezior oraz wieloletniej specjalizacji w rehabilitacji. Miasto dba o to, by można było tu powracać do zdrowia, mieszkać i inwestować w biznes nastawiony na rozwijającą się zdrowotną branżę rynku – czytamy na oficjalnej stronie miasta.
W związku z udziałem w projekcie przeprowadzono konsultacje społeczne. W dniu wyborów prezydenckich mieszkańcy Złotowa mogli zdecydować, czy popierają koncepcję "Wielkopolskich Zdrojów". Jak się okazało, z niemal 3000 głosujących osób aż 96 procent opowiedziało się zdecydowanie za tym projektem. Złotowianie mieli również możliwość zdecydować, jaki projekt ma zostać zgłoszony do finałowego konkursu.
Obecne wyniki konsultacji przedstawione w dokumencie wykazują jednoznaczne poparcie dla projektu "Wielkopolskie Zdroje". Jednak mimo tego wyraźnego głosu mieszkańców obecne władze miasta wydają się zaprzepaszczać tę wolę. Warto podkreślić, że burmistrz Jakub Pieniążkowski, jako przewodniczący komisji, jest w pełni świadomy preferencji mieszkańców. Zaangażował się osobiście do udziału w komisji, musiał mieć wówczas przekonanie, że bierze udział w czymś istotnym. Trudno bowiem przypuszczać, że kierowały nim inne przesłanki, wszak udział w komisji nie był sowicie opłacany, więc motywacja ekonomiczna nie wchodziła w grę.
Oprócz Złotowa, o kilkumilionowy grant starają się także Konin ("Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina"), Jarocin ("Jarocin 2.0. – Miasto Jutra"), Piła ("Miasto Piła z nową energią!") i Ostrów Wielkopolski ("E-Ostrów 2050 - Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne"). Łącznie o dofinansowanie zabiega 54 miasta z całej Polski. W programie wyłonionych zostanie 15 projektów.
Przypominamy, że w wyniku przeprowadzonych konsultacji mieszkańcy wyrazili swoje zdecydowane poparcie dla projektu "Wielkopolskie Zdroje". Obecne działania władz miasta nie mogą ignorować tak wyraźnego głosu społeczności. W związku z tym w Złotowie tworzy się komitet społeczny, który chce upomnieć się o ten ważny dla nich kierunek rozwoju.
O szczegółach tej inicjatywy napiszemy w osobnej publikacji. Prosimy o wyrażanie swoich opinii w tym temacie w komentarzach pod artykułem.
Chcielibyśmy podkreślić, że od samego początku nasza redakcja 77400.pl sprzyjała woli Złotowian. Informowaliśmy o kamieniach milowych projektu i promowaliśmy tę ekologiczną i zdrową koncepcję na rozwój Złotowa pod hasłem "Wielkopolskie Zdroje". W naszej subiektywnej ocenie nie stało się nic takiego, aby mogło odwrócić naszą ocenę i aprobujące nastawienie do tej już zaawansowanej finansowo inwestycji. Będziemy zatem wspierać w tym kryzysowym momencie ten projekt a przede wszytskim mieszkańców-działaczy społecznych, samorządowców, przedsiebiorców, którzy w tej sprawie nie zmienili zdania i także podtrzymują swoje stanowisko.
Napisz komentarz
Komentarze