Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 10:52
Przeczytaj!
Reklama dotacje rpo
Historia regionu:

V Dzielnica Związku Polaków w Niemczech

Ofiara niemieckich sąsiadów: Konrad Konnak - nauczyciel z Buntowa (Zbrodnia Pomorska 1939, cz.2)
Ofiara niemieckich sąsiadów: Konrad Konnak - nauczyciel z Buntowa (Zbrodnia Pomorska 1939, cz.2)

Każda miejscowość na Krajnie posiada swojego lokalnego bohatera. W przypadku wsi Buntowo (powiat złotowski) dość łatwo go wskazać. Wspomina o nim bowiem tablica, która znajduje się na jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w tej miejscowości. Napis na niej głosi: „Nauczyciel Konrad Konnak, zginął za polską szkołę w Buntowie. Cześć Jego pamięci. 1929-1959”.

07.10.2023 16:50    15
Pod znakiem „Rodła” - historia Janiny Kłopockiej
Pod znakiem „Rodła” - historia Janiny Kłopockiej

Jest współautorką znaku „Rodła” - symbolu Związku Polaków w Niemczech. Jej biografia jest niezwykle bogata. Zawiera również epizod związany z powojennym prześladowaniem przez komunistów. Kim była Janina Kłopocka? Przypominam jej historię z okazji setnej rocznicy utworzenia V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, która przypada w 2023 roku.

27.04.2023 17:40    1
Wielki Skromny Człowiek – ks. Maksymilian Grochowski
Wielki Skromny Człowiek – ks. Maksymilian Grochowski

20 listopada 1946 roku w Ilustrowanym Kurierze Polskim ukazał się krótki tekst anonimowego autora, który podpisał się jako „Autochton Ziemi Złotowskiej”. W artykule mowa była o bohaterze, który miał ogromne zasługi dla utrzymania polskości na Krajnie. Nie był to jednak tekst pełen patosu. Raczej głos wyrzutu w kierunku ówcześnie żyjących osób. Autor ubolewał m.in. nad tym, że tak szybko zapomniano o wielkim człowieku. Na dowód tego przywołał opłakany stan jego nagrobka.

18.03.2023 08:11    2    1
Kaszub,Warmiak, Krajniak – Robert Gransicki
Kaszub,Warmiak, Krajniak – Robert Gransicki

Wejherowo i Kartuzy nie leżą na Krajnie. Mimo to powinny wzbudzać zainteresowanie miłośników naszego regionu. Na kartach ich historii zapisali się bowiem ludzie, którzy w różny sposób związani byli z Krajną. Dla lepszego zobrazowania wystarczy zestawić dwa nazwiska: Heinz Lorenz i Paweł Zaborowski. Pierwszy z wymienionych był niemieckim landratem w Wejherowie i osobą wymienianą w kontekście eksterminacji ludności polskiej w Piaśnicy. Drugi natomiast wykonywał zawód dekarza i został rozstrzelany w wymienionej miejscowości. Łączy ich też to, że urodzili się w Krajence. Związki z Krajną miał także Robert Gransicki, który przez pewien czas pracował jako nauczyciel w Głomsku. On także jest w gronie tysięcy Polaków, których życie przedwcześnie zakończyli niemieccy mordercy na Pomorzu.

09.05.2022 13:50    1    5
82. rocznica śmierci ks. Bolesława Domańskiego
82. rocznica śmierci ks. Bolesława Domańskiego

21 kwietnia 1939 roku w Berlinie zmarł ks. dr Bolesław Domański, którego bez cienia przesady można nazwać Wojciechem Korfantym Krajny. Okoliczności jego śmierci do dziś rodzą spekulacje. Jedna z hipotez głosi, że mogli przyczynić się do niej Niemcy. W 82. rocznicę śmierci ks. Bolesława Domańskiego przypominamy jego wystąpienie podczas I Kongresu Polaków w Niemczech (1938).

20.04.2021 19:48    2
KOMENTARZE
Reklama