14 lutego przypada 76 rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Formacja działała na terenach polskich, od 1939 roku okupowanych przez Niemców i Sowietów. Armia Krajowa była integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi w Londynie. Warto nadmienić, że pomimo rozwiązania AK (19 stycznia 1945 r.), tysiące żołnierzy walczyło dalej z sowieckim okupantem. Żołnierze AK mieszkali także w naszym regionie.
Na cmentarzu w Krajence pochowanych zostało kilku byłych żołnierzy AK. Jan Niemyski ps. Kora walczył na Wołyniu. Edmund Kaszewski ps. Zbir należał do konspiracji warszawskiej. O wymienionych opowiem podczas prelekcji 15 marca w Krajence (godz. 18:00, KOK Krajenka). Ponadto z Krajenką związanych było kilku innych członków AK: Konstanty Kościuszko ps. Jeleń, Józef Juszczyk, Maksymilian Bytkowski, Leonard Chwiałkiewicz, Henryk Brodziak ps. Michał, Franciszek Cichowski.
Na cmentarzu parafialnym w Górznej pochowany jest Marian Dąbrowski, żołnierz AK pseudonim "Wenus". Walczył w powiecie siedleckim. Jestem w trakcie zbierania materiałów na jego temat. Jego historia ukaże się w Zeszycie Historycznym PDPŻW 2019 oraz na portalu 77400.
Wykaz
Złotów: Stefan Czarnecki ps. Stef, Paweł Goc ps. Tygrys, Władysław Krogulec ps. Wiktor, Marian Hryniewiecki ps. Maruszka, Tadeusz Żukowski ps. Zaranek, Czesław Mackiewicz, Kazimierz Ambroz ps. Szpak, Stanisław Cepnik, Edward Grus, Tadeusz Rudny
Tarnówka: Wacław Kowalik ps Strzelec, Franciszek Lisowski ps. Gołąb, Andrzej Jędrychowski ps. Andrzej
Zakrzewo: Leon Cywiński ps. Zybul (walczył na lubelszczyżnie), Maria Pszczółkowska ps. Brzózka
Gmina Złotów: Klemens Średziński (uczestnik Powstania Warszawskiego), Julian Materak ps. Szach
Jastrowie: Tadeusz Kowalski , Władysław Napiórkowski ps. Sokół, Jan Kowgan ps. Wel, Waldemar Sakowicz
Okonek: Jerzy Świtajski
CDN...
opr. Piotr Tomasz
Napisz komentarz
Komentarze