W książce „W szponach władzy” Anna i Henryk Stokłosa przedstawili swój punkt widzenia na działania stowarzyszenia ekologicznego. W rozdziale książki napisanej w formie wywiadu znalazł się fragment dotyczący oceny działalności stowarzyszenia ekologicznego.
Ekolodzy nie zgadzali się z oceną ich metod oraz nazywaniem ich mianem ekoterrorystów. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Chodzieży. Oskarżycielem prywatnym było Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej.
Sąd ustalił, że argumenty obrony były słuszne a działania stowarzyszenia w okresie swojej aktywności utrudniały działanie firmy. Przede wszystkim nie były działaniami ekologicznymi jakie w statucie ma zapisane stowarzyszenie. Sędzia ustalił, że oskarżyciel składał donosy do wielu instytucji celem podjęcia szeregu kontroli w przedsiębiorstwie należącym do oskarżonego, ale na tym działalność statutowa się skończyła. Pozostałe działania zdaniem sądu nie miały już związku z działalnością stowarzyszenia.
Sędzia Piotr Gerke wymieniał kilka sytuacji, które uzasadniały wyrok i dawały prawo do takiej oceny jaką Henryk Stokłosa wystawił wobec opisania działalności ekologów. Jednym z przykładów było namawianie byłych pracowników do występowania w roli fałszywych świadków, działania te miały na celu doprowadzenie do oskarżenia i późniejszego skazania Stokłosy.
W opinii sądu do oceny ekologów jako ekoterrorystów przyczyniły się też prowokacje inicjowane przeciwko Stokłosie. Sędzia podkreślił, że znamiennym przykładem była akcja podrzucania martwych ptaków na teren własności Stokłosów i wywołanie paniki przed ptasią grypą. Metody ewidentnie mające na celu przypisanie komuś sprawstwa katastrofy ekologicznej w poczuciu zbiorowej obawy społeczeństwa przed epidemią ptasiej grypy zmuszają do zdecydowanych zachowań obronnych.W tym przypadku troski o bezpieczeństwo rodziny oraz dobrostanu. W takiej sytuacji zagrożenia oskarżony w ocenie sądu miał prawo do oceny i nazwać zachowania jako „metody esbeckie” a samych ekologów ekoterrorystami.
Sąd Okręgowy w Poznaniu i podtrzymał w mocy wyrok Sądy Rejonowego w Chodzieży, wyrok jest ostateczny i nie podlega zaskarżeniu.
Publikacja wyroku oraz uzasadnienie, które publikowaliśmy wcześniej znajduje się pod tym linkiem:
http://www.pilska.tv/wiadomosci/187,publikacja-wyroku-sadu-rejonowego-w-chodziezy
Napisz komentarz
Komentarze