- Jest możliwość uzyskania czterech dofinansowań, które dziś przedstawił poseł Jakub Rutnicki. Chciałbym, aby kluby, szkoły, organizacje sportowe mogły skorzystać z programów, a może dzięki temu pojawi się więcej obiektów sportowych w naszym regionie albo uda się wyremontować obiekty. Mam na myśli hale, boiska, bieżnie LA a także z posłem chce omówić temat pozyskania środków na budowę basenu na osiedlu Górne w Pile- mówi Jacek Bogusławski, radny Rady Miasta Piły
Programy Ministerstwa Sportu i Turystyki, które omówił Jakub Rutnicki zakładają wsparcie szkolnej infrastruktury sportowej, modernizację obiektów sportowych służących klubom sportowym czy budowę i przebudowę obiektów lekkoatletycznych. Jest, o co walczyć, bowiem ministerstwo dołoży do inwestycji nawet do 3 mln.
- Większość projektów, które w tej chwili pokazujemy są dalszą kontynuacją. Na szczęście w Ministerstwie Sportu i w Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki staramy się politykę zostawić za drzwiami a mówić, co jest ważnego z punktu widzenia rozwoju sportu powszechnego, młodzieżowego czy też wyczynowego. Z tym nie ma problemu i cieszę się, że kolejny minister kontynuuje dobre projekty, programy, które były realizowane przez nas, czasami dokonując drobnych poprawek- mówi poseł PO Jakub Rutnicki, -Ja dziś podczas spotkania uzyskałem informacje, jakie inwestycje chcemy zrealizować z terenu Piły i ościennych powiatów. Dzięki temu mam wiedzę i będę mógł pomóc, np. w przygotowaniu dokumentów pod dany program.
Pierwszy z przedstawionych, na wtorkowym spotkaniu programów, którego kolejną edycję ogłosiło Ministerstwo Sportu jest „program modernizacji infrastruktury sportowej” skupia się na modernizacji obiektów takich jak: sale sportowe (sale gimnastyczne, siłownie, sale do sportów walki, hale sportowe), kryte pływalnie, lodowiska stałe oraz tory lodowe, boiska sportowe oraz terenowe urządzenia sportowe, kompleksy lub urządzenia, takie jak: bieżnie proste i okrężne, skocznie i rzutnie, korty tenisowe, przystanie kajakowe, wioślarskie, żeglarskie, tory kolarskie, wrotkarskie, trasy nortorolkowe i skateparki, obiekty dla sportów jeździeckich, a także zaplecza szatniowo – sanitarne. Dofinansowanie maksymalne dla zadań, na które projekty zbierane są do 31 marca 2016 roku, może wynieść do 50% wydatków kwalifikowanych zadania, jednak nie więcej niż 2 mln zł, a w przypadku krytej pływalni nie więcej niż 3 mln zł.
Inny program, którego specyfikę oraz założenia przedstawione zostały na wtorkowym spotkaniu w Pile dot. rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej. Katalog zadań, które mogą zostać zrealizowane z tego programu obejmuje m.in. budowę: pełnowymiarowych sal gimnastycznych (w tym hal sportowych), boisk o nawierzchni syntetycznej, obiektów i urządzeń lekkoatletycznych, kortów tenisowych; a także inwestycje polegające na budowie boisk do sportów plażowych i streetballa, skate parków, siłowni plenerowych i placów sprawnościowych. Program rozwoju szkolnej infrastruktury odnosi się także do przebudowy i remonty obiektów sportowych. W przypadku tego programu dofinansowanie do inwestycji plasuje się od 30 do 80 % w zależności od rodzaju zadania i czynników, które określa resort sportu. Termin na złożenie wniosków upływa 15 kwietnia 2016 roku.
Orliki lekkoatletyczne to trzeci z programów, który omówiony został podczas spotkania. Program rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej to działanie, którego głównym celem jest rozwój i poprawa stanu infrastruktury lekkoatletycznej, zarówno na potrzeby treningu i realizacji zajęć wychowania fizycznego, jak i również umożliwiającej profesjonalne współzawodnictwo sportowe. Docelowo resort sportu dąży do stanu, aby na terenie każdej gminy był przynajmniej 1 obiekt lekkoatletyczny, z kolei na terenie powiatu przynajmniej jeden certyfikowany obiekt lekkoatletyczny.
Wszystkie z wymienionych projektów dopuszczają do złożenia projektów wnioskodawców, którymi mogą być jednostki samorządu terytorialnego, oraz stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty posiadające osobowość prawną, które prowadzą działalność w zakresie kultury fizycznej.
Organizatorzy wtorkowego szkolenia w razie chęci podjęcia wniosku, lub jeśli mają państwo pytania zachęcają do kontaktu osobistego bądź mailowego: Jakub Rutnicki [email protected] lub Jacek Bogusławski [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze