Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 04:08
Reklama dotacje dla firm

Kto sprowadzał zboże z Ukrainy? Przypominamy listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podziel się
Oceń

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi usunęło listę firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy! Sprawa ta została poruszona podczas środowego posiedzenia Sejmu (10.04.2024) przez Jarosława Sachajkę. Poseł Kukiz'15 grzmiał: Co na to minister Kołodziejczak, który obiecał rolnikom, że ujawni listę i ile poszczególne podmioty przywiozły zboża? Sachajko zacytował też słowa wspomnianego ministra: "Ja na tacy przyniosę wam te ich świńskie zakłamane ryje, tych wszystkich polityków i rzucę wam pod nogi!". Chodzi oczywiście o firmy sprowadzające zboże z Ukrainy i powiązanych z nimi polityków. Tymczasem zniknęła nawet dotychczasowa lista! Jest za to na 77400.pl. Przypominamy artykuł opublikowany w lutym 2014 roku.

 

Mieszkańcy powiatu złotowskiego w zdecydowanej większości popierają postulaty rolników. Pojawiają się jednak głosy, które kwestionują metody protestu. Chodzi np. o blokowanie dróg, co utrudnia innym prowadzenie działalności gospodarczej lub wykonywanie codziennych obowiązków. Jak to pogodzić? Wydaje się, że ostrze protestów powinno być skierowane wyłącznie we właściwym kierunku. Mowa tu o różnej maści politykach, którzy zgodzili się na „Fit for 55” oraz sprzyjali zalewowi zboża z Ukrainy. Rolnicy powinni zwrócić uwagę także na firmy, które zajmowały się jego importem. Te działają także w naszym regionie. Przykładem lechpol sp.z o.o z Szubina, która ma swój oddział na terenie powiatu złotowskiego. Przypominamy listę, którą pod koniec ubiegłego roku sporządziło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadmieniamy jednocześnie, że jest też kolejna, na razie nieoficjalna, która krąży po sieci. Wskazuje ona na wartość poszczególnych transakcji. Kwoty porażają! Niewykluczone, że wkrótce (po potwierdzeniu jej wiarygodności) pojawi się na naszym portalu.

 

 

Sprostowania do list opublikowane na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Sprostowanie 1

Na jednej z przekazanych list widniała firma INT Dariusz Kotara, która zgodnie z informacją przekazaną przez Inspekcję Weterynaryjną w dniu 29.11.2023 r. nie importowała zboża, lecz importowała materiały paszowe pochodzenia roślinnego.

Sprostowanie - Firma INT Dariusz Kotara nie powinna znaleźć się na opublikowanej liście, gdyż nie importowała zboża z terytorium Ukrainy.

Sprostowanie 2

Na jednej z przekazanych list widniała firma Agristock Sp. z o. o., Wola Rogozińska 5, 95-001 Biała, Poland, która zgodnie z informacją przekazaną przez Inspekcję Weterynaryjną w dniu 18.12.2023 r. nie importowała zboża, lecz importowała materiały paszowe pochodzenia roślinnego tj. olej sojowy nierafinowany, śrutę sojową poekstrakcyjną, łuskę sojową granulowaną.

Sprostowanie - Firma Agristock Sp. z o. o., Wola Rogozińska 5, 95-001 Biała, Poland, nie powinna znaleźć się na opublikowanej liście, gdyż nie importowała zboża z terytorium Ukrainy.

Sprostowanie 3

Na jednej z przekazanych list widniała firma ModernFeed Sp. z o. o., Magnuszewice 77, 49-156 Magnuszewice, Poland, która zgodnie z informacją przekazaną przez Inspekcję Weterynaryjną w dniu 27.12.2023 r. nie importowała zboża, lecz importowała materiały paszowe pochodzenia roślinnego tj. olej sojowy nierafinowany lub lucernę granulowaną oraz makuch sojowy.

Sprostowanie - Firma ModernFeed Sp. z o. o., Magnuszewice 77, 49-156 Magnuszewice, Poland, nie powinna znaleźć się na opublikowanej liście, gdyż nie importowała zboża z terytorium Ukrainy.

Sprostowanie 4

Na jednej z przekazanych list widniała firma M.W.M. Sp. z o. o., Dragany 24B, 23-145 Wysokie, Poland, która zgodnie z informacją przekazaną przez Inspekcję Weterynaryjną w dniu 27.12.2023 r. nie importowała zboża, lecz importowała materiały paszowe pochodzenia roślinnego tj. lucernę granulowaną oraz makuch sojowy.

Sprostowanie - Firma M.W.M. Sp. z o. o., Dragany 24B, 23-145 Wysokie, Poland, nie powinna znaleźć się na opublikowanej liście, gdyż nie importowała zboża z terytorium Ukrainy.

Sprostowanie 5

Na podstawie uzyskanych odpowiedzi zwrotnych od wszystkich trzech podległych Ministrowi Rolnictwa Inspekcji, należy stwierdzić, że firmy:

  • NIETEN Serwis Celny, Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sp. Komandytowa, Oddział Terenowy Korczowa (37-550 Radymno, PL), 
  • Spółdzielnia Pracy Handlowo-Produkcyjna „Samopomoc Chłopska Pług” Mieszalnia Pasz (Towarowa 4, 36-100 Kolbuszowa, PL).

nie importowały zboża z Ukrainy, importowały jedynie materiały paszowe:

  • Makuch słonecznikowy
  • Miód pszczeli 
  • Makuch sojowy
  • Olej sojowy nierafinowany
  • Drożdże suszone nieaktywne
  • Mieszanka paszowa pełnoporcjowa (makuch sojowy, olej sojowy, śruta słonecznikowa) 

Wykaz firm - importerów. Lista publikowana na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (źródło)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lista pochodzi ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obejmuje podmioty, które w okresie od 24 lutego 2022 roku do 15 kwietnia 2023 roku importowały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zboże z terytorium Ukrainy. Lista jest składową danych otrzymanych z inspekcji podległych Ministrowi: Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. (źródło: Lista firm importujących zboże z Ukrainy - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Portal Gov.pl (www.gov.pl))


Napisz komentarz

Komentarze

JUREK 09.04.2024 22:16
To jest lista hańby. Oszukali rolników. Kupowanie taniego zboża z Ukrainy nie posiadającego certyfikatu jakości to świadome działanie mogące zaszkodzić zdrowiu polskich konsumentów.

Cimek 26.02.2024 20:15
A tania pasza to już Wam nie przeszkadza? A jakby szło dzis kupić śrutę sojowa po 1500 a rzepakową po 900 to pierwsi rolnicy by kupowali. Oczywiście jak zawsze punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Na marginesie przed wojną na Ukrainie , Ukraincy mieli zboża więcej nawet niż teraz to gdzie tamto zboże ? Też trafialo na rynek europejski tak jak i setki innych produktów. Teraz nagle bogaczom rolnikom źle w tyłkach bo jak zarabiali na ziarnie kupę kasy plus dotacje to pasowało, jak wybuchła wojna i zboże było po 1500 to jeszcze bardziej pasowało. Jak rok temu były dotacje do sprzedaży zbóż to też pasowało? Nagle rpzestało bo jeden sezon straty? A co myślicie darmozjady że przedsiębiorcy wszstsko co wytworzą sprzedadzą? Czy bankrutują? Wam się tylko wydaje że Wam się wszsytko należy. Nie opłaca się sprzedać ziemię czy wydzierżawić temu co się opłaca i do roboty jak zwykli ludzie którym też biznesy nie wychodzą. No comment

szczyt_szczytow 16.02.2024 22:59
Lechpol? niemożliwe, przecież na facebooku publikują filmy w których przekonują o wsparciu rolników w ich protestach... buhahaha

PR 16.02.2024 16:40
O kurwa ja tam odstawiam zboże.

a kuku 16.02.2024 14:02
Złotowska Spółdzielnia Prezesa Juliana Brewki - Przewodniczącego Rady Powiatu Złotowskiego też jest na liście ......

Ewa 16.02.2024 15:34
Tam trzeba zrobić protest , mają duży parking

Dam Trek 16.02.2024 11:43
Kupe rolników nie chce widzieć tej listy, pasuje im bowiem cena zboża i dostawy z Ukrainy. To są rolnicy, którzy produkcję mają nastawioną na mięso a zboże kupują z spółdzielni.

Lepper 16.02.2024 12:24
A może pewni politycy/rolnicy powiedzą kilka zdań o sprowadzaniu niewielkich ilości ziarna z Ukrainy. Fajny temat na wybory w naszym regionie. Chwalicie się?

Lepper 16.02.2024 11:01
Blokowanie dróg. Ciepło się robi, woda z pola zejdzie. Protesty się zakończą. Co będą wtedy robili rolnicy? Będą sprzedawać zboże u firm-importerów. Najpierw jednak zagłosują na PSL w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dzięki temu "Fit for 90" zagości w naszej Polsce.

zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: 1155Treść komentarza: A co z tymi lokalami typu pitcoin i CBD ? Ktoś się za te dziuple w koncu weźmie ?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 00:39Źródło komentarza: Nalot na nielegalny hazard w ZłotowieAutor komentarza: ŁubudubuTreść komentarza: Za czasów tej podłej komuny w poście stawały dyskoteki, wszelkie huczne zabawy. W drugie święto dyskdżokeje lali wodę ze sceny w PEDEKu. Dzisiaj nikt nie przerywa swej działalności, dyskoteki walą basem na cały regulator. A tu żal o konkurs tańca dzieci. Jakież to żałosne, PiotrusiuData dodania komentarza: 18.04.2025, 23:21Źródło komentarza: Wielkanocny taniec z PieniążkowskimAutor komentarza: do wyżejTreść komentarza: Nie zawracaj kijem Wisły.Z takim dyletantem jak ty nie mam przyjemności rozmawiać.Idź do kościoła.Nic tu po tobie.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 17:41Źródło komentarza: Wielkanocny taniec z PieniążkowskimAutor komentarza: Do ekonomistyTreść komentarza: Mam nadzieje , że w sprawach ekonomicznych nie jesteś dyletantem. Zgadzam się, że Polska jest państwem świeckim – ta zasada wynika zarówno z Konstytucji RP (art. 25 i 53), jak i z przemian ustrojowych po 1989 roku. Jednak warto przywołać fakty obalajace Twoje twierdzenie. Polska, nie przyjęła modelu „twardej separacji” Kościoła od państwa, jak np. Francja. Nasz model opiera się na zasadzie bezstronności światopoglądowej przy jednoczesnym poszanowaniu tożsamości religijnej obywateli. Potwierdza to zarówno Konstytucja, jak i Konkordat między Polską a Stolicą Apostolską. Obiekty sakralnych jest własnością wspólnot religijnych – najczęściej Kościoła katolickiego. Istnieją oczywiście obiekty przekazane w użytkowanie, współfinansowane z funduszy publicznych lub wpisane do rejestru zabytków – wtedy państwo lub samorząd może mieć pewien udział w utrzymaniu lub użytkowaniu budynku, ale nigdzie nie oznacza to pełnej własności. Wykorzystanie obiektów sakralnych do celów świeckich Organizowanie koncertów w świątyniach, zwłaszcza gdy są to wydarzenia o charakterze kulturalnym i podnoszące atrakcyjność turystyczną miasta, jest praktyką spotykaną w wielu krajach – również tych o dużej świeckości państwa. Jednak ich organizacja musi odbywać się za zgodą właściciela obiektu, czyli parafii czy diecezji, jeśli to kościół. Argument ekonomiczny jest ważny, ale nie może on całkowicie przeważyć nad zasadami współżycia społecznego i poszanowania uczuć religijnych – niezależnie, czy dotyczy to katolików, protestantów, żydów czy ateistów. W państwie pluralistycznym nie chodzi o „przypodobywanie się”, lecz o równowagę i dialog. Reasumując: warto rozróżniać świeckość państwa od laicyzacji przestrzeni publicznej oraz rozumieć prawne i własnościowe aspekty związane z użytkowaniem kościołów. Merytoryczna dyskusja powinna opierać się na faktach, a nie emocjonalnych ocenach i fałszywych przekazach. Pozdrawiam serdecznie!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 16:43Źródło komentarza: Wielkanocny taniec z PieniążkowskimAutor komentarza: do wyżejTreść komentarza: Spadaj z tymi twoimi anachroizmami i z tymi purpurowymi kłamcami,pedofilami co gwałcą ministrantów.(nie mają ogórków tak jak ty ? ) Nie podpisuj sie cymbale N. raczej debil-napiszData dodania komentarza: 18.04.2025, 15:25Źródło komentarza: Wielkanocny taniec z PieniążkowskimAutor komentarza: 535Treść komentarza: Od dzieci się zaczyna...rewolucje. https://youtu.be/Z8Y-7cnGjLY?si=dSuC2oq55RZDOu8xData dodania komentarza: 18.04.2025, 08:59Źródło komentarza: Wielkanocny taniec z Pieniążkowskim
Reklama
Reklama