W związku z tym Krzysztofa Koronkiewicza należy uznać za najbardziej „złotoustego” polityka powiatu złotowskiego. Gratulujemy i cytujemy na dowód jedną z jego wypowiedzi.
„„(...) No nie można kogoś karcić za to – za swoje słowa trzeba przyjąć, jeżeli tak się powiedziało, to trzeba to przyjąć na przysłowiową klapę, że jeżeli zrobiło się babola, to trzeba tą śmietankę wypić.”
Oczywiście do przyznanej nagrody musi być uzasadnienie.
„Radny użył słów „przyjąć na przysłowiową klapę”, z kontekstu wypowiedzi domyślam się, że chciał w tym miejscu zastosować frazeologizm „przyjąć na klatę”. Tego typu związek frazeologiczny nie pasuje do oficjalnej wypowiedzi osoby publicznej, bo jest potoczny. Poza tym „klatę” pomylił z „klapą”, co dodało śmieszności wypowiedzi. Jeszcze w środek związku frazeologicznego dodał słowo „przysłowiową”, co jest błędem, bo frazeologizmów się nie rozdziela. W dalszej części zdania Krzysztof Koronkiewicz użył związku wyrazowego zrobić „babola”, który nie dość że jest potoczny i niestosowny, to niepoprawny. Poprawnie brzmi „strzelić babola”. Wydaje mi się, że radny miał intencję zakończyć tę część wypowiedzi frazeologizmem, że „każdy musi wypić piwo, które sobie sam nawarzył”, czyli ponieść konsekwencje swoich czynów. Tymczasem zbudował związek o przeciwnym znaczeniu, używając w nim słowa „śmietanka”. Pochodzi ona ze związku frazeologicznego „spijać śmietankę z czegoś, po kimś” i oznacza niezasłużone korzystanie z efektów czyjejś pracy. Na końcu pojawił się jeszcze błąd fleksyjny wynikający z niewłaściwej formy rzeczownika „tą śmietankę” zamiast „tę śmietankę”.
The winner is Koronkiewicz. Na wyróżnienie zasłużył również doktor Mirosław Jaskólski. I tu ponownie sięgamy do opracowania, które powstało na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Przykładowa wypowiedź Mirosława Jaskólskiego.
„Jeśli dobrze sobie pamiętam, ileś to tam lat do przodu nie było takich debat”.
Uzasadnienie:
„Uwagę przykuwa zwrot „ileś to tam lat do przodu nie było”, co w mojej opinii jest błędem logicznym. Powinno zostać zastąpione „wcześniej nie było”. Mirosław Jaskólski ma tendencję do wstawiania słów, które nie mają znaczenia i burzą styl wypowiedzi: „ileś to tam”. Poza tym użył sformułowania „dobrze sobie pamiętać”, które jest niepoprawne. Można „dobrze pamiętać”, czy „pamiętać dobrze”, ale bez słowa „sobie”.
7 kwietnia wybory samorządowe. Ilu „złotoustych” polityków dostanie się do samorządu? Niewykluczone, że przekonamy się o tym z kolejnego opracowania, które sporządzi jakiś uniwersytet. Wygląda bowiem na to, że jesteśmy zagłębiem krasomówców.
red
wykorzystano: Błędy stylistyczne, logiczne lub manipulacje w przemówieniach lub wystąpieniach osób publicznych
"Poprawność Językowa" Studia z Retoryki, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Napisz komentarz
Komentarze