W publikacji Piotra Tomasza pt. "Marian Hryniewiecki obchodzi 93 urodziny. Przypominamy Jego historię" z dnia 17.12.2023 zamieszczonej na portalu 77400.pl przedstawiono życie Mariana Hryniewieckiego.
Marian Hryniewiecki był łącznikiem oddziałów Armii Krajowej działających w okolicach Wołkowyska. Urodził się 17 grudnia 1930 roku w miejscowości Wojdziewicze - Kolonia, niedaleko Wołkowyska, obecnie terytorium Białorusi. Był jednym z ośmiorga dzieci Pawła i Bronisławy, którzy przed wybuchem II wojny światowej prowadzili 13-hektarowe gospodarstwo rolne.
Wybuch wojny zmusił Hryniewieckiego do szybkiego dorosnięcia. Okrucieństwa towarzyszące tym czasom nie pozwalały na beztroskie dzieciństwo. Po rozbiciu grupy "Cietrzewia", przez pewien czas ukrywał się w lesie, później schronienia udzielił mu gajowy Siezieniewski. W 1950 roku ożenił się z Jadwigą Wieliczko i urodził mu się syn. Jednak w sierpniu 1952 roku został wraz z innymi młodymi ludźmi z regionu Wołkowyska deportowany na Syberię. Tam w miejscowości Sowieckaja Gołani panowały niezwykle ciężkie warunki. W grudniu 1954 roku objęła go amnestia, jednak pozostawał pod kontrolą sowiecką, nie mógł oddalać się z miejsca stałego pobytu i musiał meldować się co sobotę w miejscowej komendanturze. Po powrocie do kraju w lutym 1956 roku, na świat przyszło drugie dziecko. W maju 1957 roku rodzina Hryniewieckich skorzystała z okazji wyjazdu do Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i trafiła na tzw. ziemie odzyskane. Przez wiele lat Hryniewiecki pracował jako kierowca w przedsiębiorstwie PKS. W latach 90. przeszedł na emeryturę. Po 1989 roku brał aktywny udział w działalności Związku Sybiraków oraz Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK. W 2007 roku otrzymał patent nr 40659 wystawiony przez Prezesa Rady Ministrów, Jarosława Kaczyńskiego, uprawniający go do używania tytułu "Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny".
Przedstawiamy Państwu fragment niepublikowanego wywiadu z Panem Marianem Hryniewieckim, który został zrealizowany przez telewizję ExpressTV na potrzeby powstającego cyklu reportaży o żołnierzach, którzy pozostali na ziemiach II Rzeczpospolitej, które w 1945 roku zostały wcielone do ZSRR. Fragment zawiera opowieść Pana Mariana o momencie powrotu z łagrów i o tym, jak trafił do Złotowa.
Napisz komentarz
Komentarze