Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 13:52
Reklama

Masło Trzasło - Jak gra z dawnych lat przypomina nam o tym, co ważne

Podziel się
Oceń

Zbliżające się wybory prezydenckie to doskonały moment na refleksję nad przeszłością. W natłoku obietnic wyborczych i dynamicznych debat łatwo zapomnieć, że nie tylko polityka, ale i życie codzienne rządzi się swoimi cyklami. Może warto byłoby odświeżyć pamięć i powrócić do prostszych czasów, kiedy centrum uwagi stanowiła nie inflacja czy podziały, ale zabawa. Taką prostą formą powrotu do przeszłości jest gra "Masło Trzasło" – symbol beztroskich chwil i wspólnego śmiechu.

Drożyzna, masło i pamięć

Ostatnie miesiące obfitowały w absurdy, które wydawały się zaskakująco dobrze komponować z sytuacją gospodarczą. Produkt taki jak masło stało się jednym z niechlubnych symboli galopującej drożyzny, który dawniej był codziennym dodatkiem do chleba, dziś stał się niemal towarem luksusowym. Współczesne żarty o tym, że zamiast smarować kromkę masłem, lepiej trzymać je w sejfie, zdążyły na dobre wpisać się w naszą codzienność.

A jednak, paradoksalnie, masło może być też kluczem do czegoś innego – do naszej pamięci. Kiedyś mówiono, że "masło szkodzi na pamięć" – i to była jedna z wielu niezbyt ugruntowanych opinii dietetycznych tamtych czasów. Dziś wiadomo, że nie ma to wiele wspólnego z prawdą, ale metafora jest ciekawa. Czy nie warto w takim razie, w obliczu dzisiejszych problemów, przypomnieć sobie rzeczy, które naprawdę się liczyły?

Wybory wspomnień

Podczas gdy politycy proponują nam "nową jakość" życia, wróćmy na chwilę do gry, która uczyła współpracy, refleksu i radości z bycia razem. "Masło Trzasło" to nie tylko gra – to stan umysłu, wspomnienie czasów, kiedy priorytety były bardziej klarowne, a radość prostsza do osiągnięcia natomiast znaczenie słowa trzasło to inaczej skucha. 

Przypomnijmy zasady tej ponadczasowej zabawy.

Jak grać w Masło Trzasło?

  1. Liczba uczestników: Minimum kilka osób, najlepiej grupa. Im więcej, tym weselej.
  2. Przygotowanie: Gracze ustawiają się w kręgu. Jedna osoba (tzw. "Masło") staje pośrodku.
  3. Przebieg gry: Gracze w kręgu łączą się za ręce i krążą wokół środkowej osoby, wykrzykując rytmicznie "Masło, trzasło, trzasło masło!".
  4. Akcja: Osoba w środku może w dowolnym momencie krzyknąć "STOP!", wybierając gracza, który musi wykonać zabawne wyzwanie.
  5. Wyzwania: Mogą to być zadania ruchowe, werbalne, naśladowanie dźwięków lub odgrywanie różnych scenek.
  6. Kolejka: Jeśli gracz nie sprosta zadaniu, zajmuje miejsce w środku jako nowe "Masło".

Może warto właśnie od tej gry zacznąć podróż do pamięci, by przypomnieć sobie, że nie tylko smaki, ale i zabawy mogą być symbolem czasów, które chcemy zachować w sercu ale warto też o refleksję żeby nie dać sie nabrać i poełnić skuchę...

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Wasza decyzja! 14.01.2025 18:36
Choć jak mówiła HGW "Tanio i lepiej już było " to jednak warto się poważnie zastanowić czy nadal chcemy Tuska i jego pustych obietnic. Trzeba siebie zapytać czy zostaliśmy oszukani na 100 obietnic czy nie. Czy widzimy jego troskę o niezamożnych. Wreszcie czy nasze hasło " rozdawnictwo " było właściwie interpretowane bo jak widzimy, jego brak a pochodziło z naszych podatków, nie uderzyło w zamożnych ekipy D. Tuska tylko w większość nas, mieszkańców powiatu Złotowskiego. Ono miało sens ale do tego że wszystkie tarcze i plusy trafiały też do bogatych, którym nie były one potrzebne zastrzeżenia były sluszne. Jak widzimy ich brak jak i marność pozostawionych plusów nie refunduje nam galopującej drożyzny. Dziwi też fakt że nikt z obecnego Rządu nie mówi by wszystkie plusy były uzależnione od dochodu, czyli kryteria bo jak tu patrzęć spokojnie gdy wie się że zarabiający 50 tys miesięcznie, nadal pobiera 800plus i inne dodatki. Stąd strach pomyśleć co nas czeka, kiedy prezydentem zostałby R. Trzaskowski. Wróci bieda a może i nędza lat dziewięćdziesiątych, bo jak mówi rząd Tuska z ministrami " biednymi, niedouczonymi, lepiej się rządzi a i dzietność wzrasta szybciej niż za 800+i będzie nowa pokoleniowa tania siła robocza. Tego chcemy? jeśli nie, to wszyscy musimy się zastanowić czy głosujmy za niewolnictwem naszych dzieci, czy na normalność, czyli Karola Nawrockiego.

to PISu a nie wasza 14.01.2025 19:30
Już agitujesz,żeby zagłosowac na PISowca ,którzy nakradli na 6 bilionów i nadal chca krasc. 800+ nie zależy od Tuska Tylko zależy jak w Sejmie zagłosują. W Sejmie większość głosów ma PIS i to PIS zadecydował aby 800+ nadal dostawali bogaci i wszyscy Ukraińcy. Od Tuska to nie zależy ale dziwię się Tobie pisowcu,że kłamiesz i siejesz propagande. Widocznie za pisu też ci się cos przykleiło i za propagande ANTY POLSKĄ AWANSOWAŁES.

Weź 800 i spier 14.01.2025 19:56
PiS to polski dramat

zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 21 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
Reklama
Reklama