Czym jest Eurotunel?
Jest to tunel kolejowy pod Cieśniną Kaletańską, czyli najwęższą częścią Kanału La Manche. Łączy on francuskie Calais z brytyjskim Folkestone. Przeprawa ma długość 50 km i jest obsługiwana przez francusko-brytyjskie konsorcjum Eurotunnel plc. Koszt budowy wyniósł 4,65 mld funtów. Eurotunel to tak naprawdę trzy tunele – po jednym dla każdego kierunku oraz tunel serwisowy, który jest przeznaczony dla służb ratowniczych i pracowników serwisu. Ruch samochodowy i osobowy odbywa się za pomocą wahadłowych pociągów Eurostar oraz Eurotunnel. Poruszają się one z prędkością 160 km/h. Czas przejazdu wynosi 35 minut. Eurostar obsługuje dwie linie, które łączą Londyn z Paryżem oraz Londyn z Brukselą. Podróż na pierwszej linii trwa ok. 2,5 godziny, a na drugiej dwie godziny. Terminale są wyposażone w specjalne rampy załadowcze, na którą mogą wjeżdżać autobusy i samochody ciężarowe. Sam proces przebiega bardzo sprawnie, co podróż Eurotunelem czyni konkurencyjną w stosunku do podróży promem.
Jaka jest historia tunelu?
Od pierwszych planów do otwarcia tunelu minęły prawie dwa wieki. To pokazuje, jak ogromnym przedsięwzięciem była budowa takiej przeprawy. Jako pierwszy tunel dla dorożek zaprojektował w 1802 roku francuski inżynier, Albert Mathieu. Dopiero kilka dekad później, wraz z rozwojem kolei parowej, rozpoczęto prace nad projektem tunelu pod kanałem La Manche. Specjalna grupa zajmująca się projektowaniem takiej przeprawy powstała w 1957 roku. 16 lat później zaprezentowali oni cztery różnorodne projekty. Jednym z nich był most zawieszony na kevlarowych linach. Była to zdecydowanie najdroższa inwestycja, dlatego szybko z niej zrezygnowano. Jej koszt miał bowiem wynieść 6 miliardów funtów. Proponowano także tunel drogowy pomiędzy dwiema sztucznymi wyspami oraz połączenie podziemne drogi i kolei. Ostatecznie wybrano Eurotunel, który z powodzeniem funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Eurotunel bilety – gdzie możemy je dostać?
Jeśli więc zdecydujemy się na podróż Eurotunelem, zadbajmy o wcześniejszy zakup biletów. Możemy to zrobić w domu za pomocą strony internetowej polskich pośredników. Jedną z nich znajdziesz chociażby pod tym linkiem https://www.mastertravel.pl. Eurotunel proponuje bilety w cenach uzależnionych kilkoma czynnikami. Oprócz daty i godziny wyjazdu oraz powrotu, ważny jest także typ pojazdu, czy wybór dodatkowych udogodnień.