„Zawsze mam takie zdanie, że prawo w państwie demokratycznym, powinno umożliwiać pewne aspekty. Powinno umożliwiać to, czego obywatele w zdecydowanej większości potrzebują i czego od nas oczekują. Takim oczekiwaniem jest możliwość leczenia niepłodności poprzez metodę zapładniania pozaustrojowego, metodę In vitro. 76% społeczeństwa, wciąż i nadal ta liczna nie spada, jest za wprowadzeniem tej metody do leczenia niepłodności. Jestem zadowolona, że stworzyliśmy prawo, które to umożliwia.” – mówiła posłanka Maria Małgorzata Janyska
Oprócz tego Senator mówił także o wszystkich regulacjach jakie zostaną wprowadzone odnośnie ustawy. O wprowadzeniu norm i standardów jakie mają normować leczenie niepłodności.
"My tą ustawą realizujemy kilka dyrektyw i nakazów z Unii Europejskiej. Grożą nam bardzo wysokie kary, za każdy dzień opóźnienia. To jest jeden aspekt. Ta ustawa nie dotyczy tylko tego, co się ma dziać, przez to, że wprowadzamy kontrolę, wprowadzamy kary, wprowadzamy standardy, wprowadzamy normy, ile zarodków można wziąć, ile można implantować."
Pozostaje jednak wiele innych kontrowersji związanych z ustawą o In vitro, choćby takie jak wiara, czy moralność. Senator Augustyn tłumaczył, że nikt nie jest i nie będzie zmuszany, by ta metodę stosować wbrew własnym przekonaniom.
„ Ta ustawa nie usuwa dramatów moralnych ani naszych własnych też, ale także jak mówiła pani poseł do niczego nie zmusza. Ci, którzy szanują naukę Kościoła, chcą jej przestrzegać w pełni, powinni słuchać głosów biskupów i respektować ich zalecenia. Ustawa przecież tego nie zabrania i do tego się nie odnosi. „
Ustawa o leczeniu niepłodności - zielone światło dla In Vitro
Kończą się prace parlamentarne dotyczące ustawy leczenia niepłodności, czyli In vitro. Jest to bardzo ważna ustawa, budząca nie małe emocje i kontrowersje. Senator Mieczysław Augustyn i posłanka Maria Małgorzata Janyska przyznali, iż byli za przyjęciem ustawy i tak tez głosowali.
- 20.07.2015 09:43 (aktualizacja 23.04.2023 16:30)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze