Mandat terytorialny jest narzędziem służącym realizacji „w terenie” interwencji przewidzianej przez Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 (WRPO 2014+), skierowanej do ośrodków subregionalnych oraz ich obszarów funkcjonalnych.
17 lutego w UM Piły odbyło się spotkanie w sprawie Mandatu Terytorialnego Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji gdzie samorządowcy z pięciu miejscowości : Szydłowa, Wysokiej, Krajenki, Trzcianki i Piły podzielili się z mediami , czym dla ich nich jest uczestnictwo w tym projekcie i na co chcą przeznaczyć fundusze, które mają dostać. To właśnie Piła będzie największym beneficjentem pieniędzy (około połowy) zagwarantowanych w ramach projektu. Nie ulega także wątpliwości, że będzie to największy projekt, ze wszystkich, jakie Gminie Piła udało się zrealizować do tej pory w ramach funduszy Unii Europejskiej.
- Dziś spotykamy się na takim pierwszym spotkaniu wykonawczym. W Poznaniu byliśmy pytani, kiedy będziemy startować i odpowiadaliśmy, że niebawem. Te niebawem jest dwa dni później i te tempo nie jest przypadkowe. Jesteśmy bardzo mocno zobligowani w jak najszybszym wydatkowaniem jak największych środków do 2018 roku. My tu zgromadzeni mamy determinacje, aby pokazać, że nie tylko, jako pierwsi w Wielkopolsce podpisaliśmy umowę, ale też, jako pierwsi w swoich gminach. Te projekty będziemy prowadzić wspólnie, ale jest też element, że każda z gmin prowadzi to też we własnym imieniu i w zakresie, który dla niej jest jak najlepszy, czyli nie ma niebezpieczeństw, że jedna gmina będzie tempem pracy wpływała na drugą i ten warunek był dla nas nie zwykle ważny. Cieszy nas, że szybko sprawnie i wydaje się taki sposób wzorcowy doszliśmy do wspólnego porozumienia z tymi gminami, które oprócz Piły w tym uczestniczą- mówi Piotr Głowski, prezydent Miasta Piły
Środki pozyskane dla Piły to suma ponad 60 milionów złotych, które miasto zainwestuje m.in. w modernizację komunikacji miejskiej, wsparcie gospodarki niskoemisyjnej, ograniczenie ruchu w centrum miasta, a także w uzbrojenie i przebudowę strefy przemysłowej. Będą też sfinansowane także tzw. Projekty miękkie, czyli np. zwiększenie dostępu do zatrudnienia czy zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży.
Kolejna dobra wiadomość jest taka, że wszystkie samorządy uczestniczące w POSI będą mogły także skorzystać ze środków UE w tym roku i w latach następnych zostaną rozdysponowane w Wielkopolsce w ramach innych projektów i konkursów.
Napisz komentarz
Komentarze