Pierwszego dnia obchody odbyły się w czterech punktach miasta. Przy: Pomniku II Korpusu Wojska Polskiego, przy pomniku Niedźwiedzia Wojtka w ogrodzie generała Władysława Andersa, przy tablicy poległych z Brygady Żydowskiej oraz przy tablicy pamiątkowej poległych Brygady Friuli. We wszystkich tych miejscach pilanie złożyli okolicznościowe wieńce i wiązanki. W spotkaniu przy Pomniku II Korpusu Wojska Polskiego prezydent Piotr Głowski wygłosił okolicznościowe przemówienie.
Po zakończeniu uroczystości odbyło się spotkanie z panem Andreą Arcangeli i panią Sonią Casolini z Włoskiej Konfederacji Rolników oraz panem Gabriele Ravanelli ze Stowarzyszenia Eredità e Memoria. Podczas spotkań rozmawiano o współpracy gospodarczej miast i memoriale gen. Władysława Andersa.
Następnego dnia w Imoli odbyły się miejskie uroczystości 72 rocznicy wyzwolenia Włoch. Oprócz środowisk kombatantów wzięli w nich udział licznie zgromadzeni mieszkańcy. Wielokrotnie nawiązywano do partnerstwa Włochów i Polaków, które przesądziło o wyniku walk końca II wojny światowej . Obchody rozpoczęły się od koncertu lokalnej orkiestry. Po części artystycznej odbyła się zasadnicza część obchodów z przemówieniami prezydenta miasta Imoli Daniele Mancy i prezesa Krajowego Stowarzyszenia Partyzantów w Imoli Bruno Solaroli. Na zakończenie prezydenci Imoli i Piły złożyli okolicznościowe wieńce pod tablicą i pomnikiem upamiętniającymi wyzwolenie Włoch.
W wizycie oprócz reprezentacji pilskiego magistratu uczestniczyli przedstawiciele Rady Miasta, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Regionalnego Centrum Kultury, pilski Zespół muzyczny La Fonica Trio oraz artysta-malarz Andrzej Tomaszewski w imieniu pilskich twórców, którzy prezentowali swój dorobek na wernisażu z udziałem przedstawicieli miasta Imola.
Bartosz Mirowski UM Piły
Napisz komentarz
Komentarze