Pomysłodawcą Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest ks. Jarosław Wąsowicz. Od początku wspierają go w tym dziele kibice Lecha Poznań, Pilscy Patrioci i szereg innych środowisk. Jestem zaszczycony, że również mam swój skromny udział w organizacji tych uroczystości.
Oczywiście trudno wymienić wszystkie wydarzenia, które zostały zorganizowane w naszym regionie od momentu ustanowienia przez Sejm RP Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W minionych latach odbyły się m.in. spotkania z kombatantami, Marsze Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pile (największe w Wielkopolsce), koncerty, wystawy, prezentacje multimedialne, okolicznościowe publikacje (w tym Zeszyty Historyczne Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych), wykłady (m.in. autorów książek i historyków IPN), konkursy dla dzieci i młodzieży, imprezy sportowe. Podobnie bogaty był katalog miejscowości: Piła, Krajenka, Jastrowie, Złotów, Chodzież, Trzcianka, Tarnówka, Łobżenica, Szydłowo, Zakrzewo, Kaczory, Wyrzysk, Czarnków, Szamocin, Debrzno, Czarne. To oczywiście jedynie przykładowo wymienione miejsca, w których odbywały się w przeszłości Pilskie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W tym roku program uroczystości jest również bardzo bogaty. Między innymi 29 lutego w Pile odbędzie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpocznie go Msza św., która odprawiona zostanie o godzinie 18:00 w kościele Świętej Rodziny. Również w Pile odbędzie się V edycja Biegu Tropem Wilczym (1 marca, godz. 11:00, Jezioro Piaszczyste). Tego samego dnia w Regionalnym Centrum Kultury w Pile będzie miał miejsce koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego „Podziemna Armia Powraca” (godz. 19:00). W wielu miejscach odbędą wykłady m.in. ks. Jarosława Wąsowicza, dra Rafała Sierchuły (IPN) i Kajetana Rajskiego. Na mapie uroczystości są m.in. Piła, Chodzież, Krajenka i Czarne.
W powiecie złotowskim, poza Krajenką, uroczystości się nie odbędą. To zastanawiające, bo jeszcze niedawno niektóre osoby lansowały się w ogólnopolskich mediach, wykorzystując wizerunek rotmistrza Pileckiego. Inne dokazywały na FB lub lokalnych portalach internetowych, zamieszczając swoje fotografie z Żołnierzami Wyklętymi w tle (np. z uroczystości pogrzebowych „Inki”). Obecnie zapanowała dziwna bierność, której nie potrafię zrozumieć. Przecież Żołnierze Wyklęci to nie moda, która przemija. To świat wartości, które najlepiej oddają słowa: Bóg – Honor – Ojczyzna. To właśnie dlatego pojawiają się ludzie, którzy także obecnie szkalują dobre imię Żołnierzy Wyklętych. I właśnie dlatego nie wolno w żaden sposób odpuszczać. Przeciwnie, należy się mobilizować jeszcze bardziej, by 1 Marca był świętowany należycie. Zachęcam zatem mieszkańców powiatu złotowskiego (także innych powiatów) do uczestnictwa we Mszy św. w Pile i Marszu (29 lutego). Także do udziału w innych wydarzeniach, które związane są z Pilskimi Dniami Żołnierzy Wyklętych. Również do wywieszania flag na swoich nieruchomościach, bo przecież hołd Bohaterom Antykomunistycznego Podziemia można oddać także w ten symboliczny sposób. Podziemna Armia Powraca!
Piotr Tomasz
Krajeńskie Towarzystwo Historyczne
Napisz komentarz
Komentarze