W lutym 2020 roku mieszkańców powiatu złotowskiego zbulwersowała wiadomość o tirach, które przywiozły odpady gumowe z Niemiec do miejscowości Górzna. Należy przypomnieć, że sprawa stała się głośna dzięki mieszkańcom wymienionej wsi, którzy niemal natychmiast powiadomili o zdarzeniu media i organa ścigania (patrz. materiał w TV Asta, link). Jeszcze na początku czerwca wydawało się oczywiste, że mamy do czynienia jedynie z nielegalnym składowaniem śmieci, a tylko epidemia covid-19 powstrzymuje urzędników od wyegzekwowania obowiązującego prawa. Tymczasem niekoniecznie. Poszlaki wskazują bowiem, że guma zalegająca na polach w Górznej może wpisywać się w szerszy projekt, który może skutkować boomem gospodarczym w całym powiecie złotowskim.
Nie jest już żadną tajemnicą, że większość wojsk amerykańskich jeszcze w tym roku opuści teren Niemiec. Prawdopodobnie 24 czerwca 2020 roku, podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie, podpisana zostanie umowa o rozlokowaniu ich na terenie Polski. Pozostaje tajemnicą poliszynela, że znaczna ich część może trafić na teren powiatu złotowskiego. Warto wspomnieć, że takie starania były podejmowane w przeszłości przez lokalnych polityków. Jest wysoce prawdopodobne, że cel ten zostanie osiągnięty.
W ewentualnym rozlokowaniu wojsk USA w powiecie złotowskim będzie pewna symbolika, bo jeszcze na początku lat 90. stacjonowała w północnej jego części Armia Czerwona. Przykładem lasy koło miejscowości Brzeźnica, gdzie Sowieci składowali nawet broń atomową. Za rozlokowaniem wojsk USA w naszym regionie przemawia istniejąca infrastruktura (m.in. nieczynny poligon niedaleko Okonka, który nadal nadaje się do wojskowego wykorzystania). Oczywiście wszystko wymaga unowocześnienia, zwłaszcza drogi.
I właśnie w tym miejscu pojawia się wątek odpadów gumowych, które według słów naszego informatora, miałyby być składowane między Złotowem a Jastrowiem. W jednym z wymienionych miast miałby też zostać uruchomiony zakład, który zajmowałby się produkcją mieszanek mineralno - asfaltowych, z użyciem miału gumowego pochodzącego ze zużytych opon. Warto podkreślić, że technologia ta używana jest z powodzeniem m.in. w USA. Przykładem program badawczy SHRP, który dotyczy lepiszczy asfaltowych.
Duże projekty owiane są z reguły tajemnicą. Dlatego trudno w tej chwili wyjaśnić podłoże postępowania znanego biznesmena z Bułgarii, który w lutym 2020 roku przywiózł do miejscowości Górzna pierwsze gumowe odpady. To właśnie jego działania uruchomiły lawinę działań administracyjnych i wszczęcie dochodzenia przez organa ścigania. Nie odniosły one jednak do tej pory żadnego skutku. Guma nadal znajduje się na polach, a tłumaczenie zaniechań epidemią covid - 19, wydaje się jedynie zasłoną dymną. Do tego obrazu należy dopisać nieoczekiwaną wizytę w Złotowie topowego polityka - Jacka Sasina. Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych pojawi się w stolicy naszego powiatu 20 czerwca. Na pierwszy rzut oka wizyta może wpisywać się w trwającą kampanię wyborczą. Czy jednak oprócz spotkania z mieszkańcami powiatu złotowskiego (Złotów, Półwysep Rybacki, godzina 17:30) są również ukryte cele tej wizyty? Oczywiście będziemy się temu przyglądać, bo obecność na naszym terenie jednej z najważniejszych osób w państwie, i to krótko przed wizytą Prezydenta Dudy w USA, jest dość intrygująca.
Józef Frączyński
Napisz komentarz
Komentarze