Docierają do naszej redakcji niepokojące informacje od lokalnych artystów, a jednocześnie członków Związku Artystów Wykonawców STOART o fatalnej sytuacji w stowarzyszeniu.
Członkowie wzywają do przywrócenia porządku poprzez usunięcie uchybień powstałych w procesie wyborczym nowych władz i delegatów. Drastyczne uchybienia dotyczą procedury wyborczej Zebrania Delegatów, czyli najważniejszego organu STOART. Wybory miały charakter precedensowy, wyłoniły 201 delegatów, w miejsce dotychczasowych 45 delegatów.
Niestety stare władze nie uznały tego demokratycznego wyboru!
W ostatnim czasie w STOART (Związek Artystów Wykonawców) wybuchł konflikt, który doprowadził do zaistnienia poważnej sytuacji w organizacji. Członkowie związku oraz pracownicy skierowali list do Premiera, w którym apelują o interwencję w celu ocalenia Organizacji.
W piśmie, datowanym na 14 czerwca 2023 roku, zostało zgłoszone postępowanie mające na celu cofnięcie zezwolenia na zbiorowe zarządzanie, jednocześnie nakazując usunięcie występujących nieprawidłowości. Te nieprawidłowości dotyczyły procedury wyborczej Zebrania Delegatów, najważniejszego organu w strukturze STOART. Wybory te miały duże znaczenie historyczne dla Organizacji, ponieważ miały przyczynić się do większej reprezentacji artystów, zastępując dotychczasowe wąskie grono 45 delegatów nowym składem 201 delegatów.
Wybory odbyły się 29 listopada 2022 roku, a tylko kilka osób zostało ponownie wybranych. Nowo wybrani delegaci spotkali się jednak z oporem ze strony dotychczasowych członków Zarządu i Zebrania Delegatów. Od momentu wyborów, zaobserwowano liczne działania dyskryminujące i dyskredytujące nowych delegatów, którzy reprezentowali interesy szerszej grupy artystów należących do STOART.
Członkowie związku i pracownicy byli bezsilni w obliczu działań Zarządu i Zebrania Delegatów, które miały na celu realizację prywatnych interesów poszczególnych osób. Z powodu powyższej sytuacji Premier zareagował stanowczo, wzywając Organizację do unieważnienia uchwał, które odebrały członkostwo nowo wybranym delegatom. Niestety, decyzja w tej sprawie należała do Zebrania Delegatów, które bez konsultacji z członkami STOART zdecydowało się nie unieważniać wymienionych uchwał.
W tej sytuacji, członkowie STOART zwracają się do Premiera o pomoc. Choć cofnięcie zezwolenia na zbiorowe zarządzanie jest uzasadnione, jest to najdotkliwsza sankcja, jaka może zostać nałożona na tych, którzy najbardziej domagali się przywrócenia równowagi w STOART. Cofnięcie zezwolenia oznaczałoby praktycznie koniec Organizacji, która przez lata doskonaliła się, pracowała i ewoluowała w celu osiągnięcia swojego celu.
W związku z powyższym, apeluje się do organu nadzoru nad STOART o rozważenie zastosowania procedur przewidzianych w ustawie o stowarzyszeniach, takich jak skierowanie wniosku o uchylenie niezgodnych z prawem i statutem uchwał do sądu (art. 29 ust. 1 pkt 2) oraz tymczasowe zawieszenie w czynnościach zarządu stowarzyszenia i wyznaczenie przedstawiciela do prowadzenia bieżących spraw (art. 29 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 29 ust. 2 i 3). Istnieje również możliwość rozważenia mianowania kuratora, który nadzorowałby proces wyborczy w Organizacji.
Zaprezentowane rozwiązania dają szansę na przeprowadzenie procesu naprawczego w STOART, jednocześnie zapewniając niezakłócone działanie organizacji, włącznie z Biurem Wykonawczym STOART, do czasu zakończenia postępowania sądowego. Proponowane środki są równoważne z cofnięciem zezwolenia na zarządzanie zbiorowe, które wiązałoby się z upadkiem Organizacji.
Zważywszy na dobro członków, stowarzyszonych artystów i pracowników STOART, apeluje się o ponowne rozważenie wdrożenia wszelkich środków formalnych, które wywierałyby uzasadniony nacisk na obecnych członków organów STOART lub zmierzałyby do rozstrzygnięcia sądowego w sprawie procesu wyborczego w Organizacji.
Doniesienia medialne o działaniach członków organów STOART wzbudziły zainteresowanie w całej polskiej branży muzycznej oraz organizacjach międzynarodowych, w których STOART jest członkiem. Nieustannie podejmowane są również działania przez organy ścigania w tej sprawie.
W obecnej sytuacji, wierzymy, że jedynie dalszy nacisk ze strony organu nadzoru może doprowadzić do zakończenia kryzysu. Jednocześnie obawiamy się, że zastosowanie najbardziej radykalnych środków wobec organizacji, a nie osób odpowiedzialnych za obecną sytuację, najbardziej dotknie tych, którzy konsekwentnie monitorowali i informowali o istniejących nieprawidłowościach, a jednocześnie pragnęli wprowadzenia pozytywnych zmian w organizacji, którą współtworzyli przez lata.
W świecie kultury i sztuki narasta burza, która wstrząsa Związkiem Artystów Wykonawców, znanym jako STOART. Ta organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest teraz areną sporu i niezgodności, które zagrożą jej przetrwaniu. Członkowie STOART, obejmujący muzyczną elitę, pracowników kultury oraz pasjonatów sztuki, zjednoczyli się i skierowali list otwarty do Premiera, w desperackiej próbie ocalenia Organizacji.
Napisz komentarz
Komentarze