07 listopada 2023 r.podczas uroczystej gali podsumowującej XXIV edycję Konkursu pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego", laureatom Konkursu wręczone zostały nagrody i dyplomy przez Jacka Bogusławskiego – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Przewodniczącego Kapituły Konkursowej.
Głównym założeniem organizowanego rokrocznie przez Województwo Wielkopolskie Konkursu, jest promowanie działalności proekologicznej i prokulturowej w naszym województwie. Staramy się dostrzegać wartościowe inicjatywy podejmowane oddolnie oraz nagradzać te, które w sposób szczególny przyczyniają się do aktywizacji społeczności lokalnych w wymiarze szeroko pojętej działalności kulturowej i ekologicznej.
„Chciałbym jednocześnie podkreślić, że tego rodzaju przedsięwzięcia oddziałują również na samorządy gminne i powiatowe, wspomagając jednocześnie realizację przypisanych im zadań społeczno – gospodarczych i kulturalnych." – podkreślił Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
„Tak duża liczba projektów, aż 207 zgłoszonych do tegorocznej edycji pokazała jak wartościowe są działania samorządów terytorialnych podejmowane w celu aktywizacji mieszkańców Wielkopolski. Wskazała również szereg działań podejmowanych przez samych mieszkańców w zakresie wzbogacenia oraz podniesienia jakości życia małych miast i wsi we wszystkich przejawach życia społecznego oraz kulturalnego, a także ochrony dziedzictwa
i warunków przyrodniczych najbliższego otoczenia." – przekazał obecnym Jacek Bogusławski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach:
Kategoria I – obejmuje projekty dotyczące lokalnego oddziaływania w zakresie działalności proekologicznej, promującego zrównoważony rozwój, m. in. w takich dziedzinach jak ochrona wód, powietrza, powierzchni ziemi, gospodarka odpadami, ochrona i kształtowanie przyrody czy edukacja ekologiczna,
Kategoria II – obejmuje natomiast projekty dotyczące lokalnego oddziaływania w zakresie działalności prokulturowej, o znaczeniu kulturowym, historycznym, odnoszącym się do tradycji.
Dodatkowo przyznane zostały wyróżnienia przez Pana Jacka Bogusławskiego, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczącego Kapituły Konkursu za wyróżniającą działalność.
„Jestem bardzo podbudowany ogromną aktywnością instytucji z północnej części wielkopolski, gdzie nagrodziliśmy, aż 21 inicjatyw! To pokazuje, jak duży potencjał pracuje wśród mieszkańców rejonu Piły, Złotowa, Trzcianki czy Obornik!" – podkreśla Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Oto laureaci północnej części wielkopolski:
Powiat Złotowski:
Kategoria I
Gmina Zakrzewo
Projekt: Coroczna akcja nasadzeń roślinności i drzew na promenadzie w Zakrzewie
Nagroda 12 000 zł
Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie
Projekt: Wielki Dzień Pszczół w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie
Nagroda 12 000 zł
Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Złotowie
Projekt: Biblioteka z Klimatem
Nagroda 9 000 zł
Kategoria II
Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie
Projekt: Jubileusz 60-lecia ziemi Złotowskiej
Nagroda 9 000 zł
Nagroda Dodatkowa - Wyróżnienie
Gmina Zakrzewo
Obchody stulecia Związku Polaków w Niemczech
Nagroda 5 000 zł
Powiat Pilski:
Kategoria I
Gmina Szydłowo
Projekt: Gmina Szydłowo - Zielone Wrota Północnej Wielkopolski
Nagroda 9 000 zł
Towarzystwo Miłośników Łobżenicy
Projekt: Sport łączy pokolenia! Trójbój - płyniesz, jedziesz, idziesz!
Nagroda 9 000 zł
Kategoria II
Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska
Projekt: III Biesiada Krajeńska
Nagroda 10 000 zł
Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska
Projekt: V Wszechnica Wyrzyska pn. „Zbrodnia Pomorska 1939 roku na terenie byłego powiatu Wyrzyskiego"
Nagroda 5 000 zł
Nagroda Dodatkowa - Wyróżnienie
Towarzystwo Miłośników Łobżenicy
Projekt: Piknik średniowieczny
Nagroda 5 000 zł
Gratulując raz jeszcze nagrodzonym oraz dziękując wszystkim Uczestnikom za obecność na dzisiejszej gali, pragnę zachęcić Państwa do udziału w kolejnych edycjach naszego Konkursu oraz do śledzenia kolejnych działań proekologicznych i prokulturowych na mapie wydarzeń organizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Nagrody z zakresu działań proekologicznych finansował Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolski Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za nami już 24 edycja opisywanej Gali, a już za rok okrągła 25 - edycja działań prokulturowych i proekologicznych - tym bardziej liczymy na zainteresowanie ze strony samorządów, organizacji oraz mediów!
Napisz komentarz
Komentarze