Za opracowanie rankingu od lat odpowiada Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. W skrócie, chodzi o pokazanie, które samorządy stosują najlepsze praktyki prorozwojowe. Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST powstaje w oparciu o 15 zmiennych-wskaźników, obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska.
W rankingu gmin miejskich Złotów zajął doskonałe szóste miejsce na blisko 250 możliwych. Ciekawie wygląda także pozycja Złotowa w kolejnych rankingach. Chociażby przed rokiem miasto znajdowało się na 9. miejscu w zestawieniu. Już wtedy można było uznać to za ogromny sukces, a awans na pozycję szóstą jedynie potwierdza, że obrana ścieżka jest właściwa. Jeszcze większą przepaść widać, gdy porównać obecny wynik z tym osiągniętym w 2003 roku. Zamiast szóstego miejsca było siedemdziesiąte piąte.
Wśród wskaźników, które wpłynęły na tak znaczny awans Złotowa wymienić można z pewnością wydatki na projekty inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W 2003 roku Złotów w tej kategorii uzyskał zaledwie niecałe 33 punkty, a w tym roku już prawie 71. Przepaść widać także pod względem liczy osób bezrobotnych na tysiąc mieszkańców. Tu akurat punktów się nie zyskuje, a traci. W 2003 roku z powodu kiepskich wyników, Złotów stracił w tej kategorii prawie 90 punktów, a w tym zaledwie niespełna 25. Co ciekawe, jednym z kryteriów, w którym Złotów stracił w porównaniu z 2003 rokiem jest...odsetek radnych z wyższym wykształceniem. Wówczas miasto zyskało 80 punktów, a w tym roku zaledwie 60.
W tegorocznym rankingu miasto Złotów zostało wyprzedzone jedynie przez Krynicę Morską, Karpacz, Wysokie Mazowieckie, Łebę i Suchą Beskidzką, a więc w zdecydowanej większości gminy miejskie, które swoje budżety opierają w dużej mierze na wpływach z turystyki.
Jeśli chodzi o inne gminy miejskie z naszego regionu, Człuchów został sklasyfikowany na 20. miejscu, Czarnków na 22., Piła na 90., Chojnice na 91., a Wągrowiec na 92.
Napisz komentarz
Komentarze