Zachodnia Krajna była aż 173 lata pod niemieckim zaborem. Na tym terenie mieszkali na szczęście wybitni Polacy, którzy potrafili stawić skuteczny opór fali germanizacji. Dlaczego? Bo wychowywano ich od najmłodszych lat w duchu polskości. Narzędziem temu służącym była m.in. literatura. Przykładem wiersz Władysława Bełzy „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego” („Katechizm młodego Polaka”), który rozpoczyna się od słów: „Kto ty jesteś? — Polak mały”.
Propozycje MEN zakładają między innymi, że twórczość tego autora zniknie z podręczników szkolnych! Co w zamian? Sarkastycznie można napisać, że wyznanie młodego Europejczyka (np. Kto ty jesteś? Europejczyk. Jaki znak Twój? Gender pejczyk). Nie czas jednak na takie wycieczki. Temat jest bowiem poważny. Ukazuje bowiem kierunki zmian w polskiej edukacji, zmian na gorsze!
Tego rodzaju pomysły firmuje minister Nowacka z „Nowej Lewicy”, której legitymację do sprawowania władzy dali niektórzy posłowie z naszego regionu. Mowa tu o Adamie Lubońskim i Krzysztofie Paszyku (PSL, Polska 2050 – czyli tzw. „Trzecia Droga”) oraz Piotrze Głowskim, Marii Janyska, Jakubie Rutnickim i Henryku Szopińskim (Koalicja/Platforma Obywatelska). Ciekawostką jest fakt, że ten ostatni (podobnie jak jego żona) kojarzony jest w naszym regionie z „Domem Polskim” w Zakrzewie, w którym w okresie międzywojennym krzewiono polskość. Między innymi wielokrotnie recytowano wiersz Władysława Bełzy „Katechizm młodego Polaka”. Ksiądz Domański pewnie teraz przewraca się w grobie! Nie tylko on!
Napisz komentarz
Komentarze