Na stronie internetowej Prezydenta RP możemy przeczytać. "Podczas posiedzenia Rada oddała głos zaproszonym gościom, którzy przedstawili swoją perspektywę i propozycje zmian dotyczących polityki rolnej. Podzielili się także obserwacjami i doświadczeniami swoich rówieśników – młodych rolników z innych krajów UE. Akcentowano przede wszystkim kwestie dotyczące różnych aspektów bezpieczeństwa żywnościowego w Europie – zarówno zagadnienie jakości produktów rolnych, jak i samej dostępności żywności dla konsumentów. Ważnym elementem, na który wskazywano w tym kontekście, była kwestia ochrony rynku wspólnotowego i obowiązujących standardów bezpieczeństwa żywności.
Podczas debaty wielokrotnie podkreślano, że polskie rolnictwo już obecnie obficie czerpie z dorobku nauki, ale także – że polscy rolnicy są bardzo otwarci na dalsze rozszerzanie współpracy ze środowiskiem akademickim. Wiele miejsca poświęcono problemom, jakie dotyczą produkcji zwierzęcej w polskim rolnictwie oraz kwestiom organizacyjnym i prawnym dotyczącym nie tylko opłacalności produkcji rolnej w naszym kraju – w tym optymalizacji rynków zbytu, lecz także – zapewnienia właściwej pozycji polskim producentom rolnym dla efektywnego oddziaływania na procesy decyzyjne, które bezpośrednio ich dotyczą.
W toku dyskusji Przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił przede wszystkim, jak ważne jest, by w przestrzeni publicznej wybrzmiewało stanowisko liderów oddolnych protestów rolniczych, w tym młodego pokolenia gospodarzy – osób wykształconych i znakomicie zorganizowanych – którzy odgrywają obecnie coraz większą rolę w ruchu rolniczym.
W związku ze zbliżającą się polską prezydencją w Unii Europejskiej, Rada kontynuuje prace analityczne dotyczące propozycji zmian w zakresie europejskiej polityki rolnej oraz konsekwencji Zielonego Ładu dla rolnictwa w Polsce i Europie.
źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Napisz komentarz
Komentarze