W środę odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Złotowa. Nadzwyczajna jest także sytuacja, bo bez przyjętego budżetu, władze Złotowa mają praktycznie związane ręce. Z tego też powodu w ostatnich dniach, czy nawet tygodniach trwały liczne rozmowy i przekonywanie do własnych racji. Chodzi głównie, choć nie tylko, o przekazanie aż 5 mln zł dotacji dla MZWiK, czego jeszcze przed pierwszym podejściem domagała się część radnych. Już po pierwszej nieudanej próbie uchwalenia budżetu na rok 2021 burmistrz Złotowa Adam Pulit tak argumentował swoją postawę:
- Uważam, że nie jest zasadne żądanie radnych przekazania 5 mln dotacji dla MZWiK. Analiza wykazała bowiem, że bardzo dobra kondycja spółki pozwala na samodzielne zakończenie prowadzonej inwestycji, w tym zabezpieczenie środków, niezbędnych do otrzymania dofinansowania z NFOŚiGW. Pomysł radnych na zwiększenie deficytu jest nieracjonalny, szczególnie w kontekście niepewnej obecnie sytuacji gospodarczej i konieczności zachowania ostrożności w wydatkowaniu publicznych pieniędzy. Pomniejszenie wydatków bieżących jest także niezasadne, ponieważ zaplanowano je na poziomie koniecznym do zaspokojenia potrzeb.
Szukając kompromisu, burmistrz Złotowa zdecydował się wprowadzić autopoprawki do uchwały budżetowej na 2021, zgadzając się na część postulatów radnych. Ustępstwa na nic się jednak zdały, bowiem budżet ponownie nie został przyjęty. Przeciw głosowało siedmioro radnych: Henryk Golla, Grzegorz Kolera, Krzysztof Koronkiewicz, Krzysztof Kulasek, Jakub Pieniążkowski, Stanisław Wełniak i Krzysztof Żelichowski.
Napisz komentarz
Komentarze