To wyróżnienie potwierdza dynamiczny rozwój społeczno-gospodarczy miasta w 2023 r, które przez lata było stawiane za wzór w regionie. Niestety, podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się 5 grudnia w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, zabrakło przedstawicieli Złotowa
Nieobecność Złotowa w tak ważnym momencie wizerunkowo źle świadczy o naszym samorządzie. Ranking za rok 2023 to nie tylko forma wyróżnienia, ale przede wszystkim okazja do promocji oraz docenienia mieszkańców i pracowników, którzy przyczyniają się do sukcesów swoich wspólnot. Nawet gminy zajmujące odległe miejsca w rankingu podchodziły do wyników z radością, traktując je jako motywację do dalszego rozwoju.
W przypadku Złotowa, drugie miejsce w kategorii miast powinno być powodem do dumy i świętowania, tym bardziej, że to rezultat wielu lat konsekwentnych działań inwestycyjnych i społecznych.
Brak reprezentacji Złotowa na uroczystości wpisuje się w politykę obecnych władz miasta, które od dwóch kadencji poprzez działania w radzie torpedowały inicjatywy swoich poprzedników. Narracja wroga wobec tego, co było rozwijane i budowane wcześniej, nie zmieniła się nawet po wyborach. To zachowanie świadczy o pogardzie wobec mieszkańców oraz partnerów samorządowych, którzy od lat wzorowali się na naszym mieście i czerpali inspiracje.
Swoisty afront wobec wydarzenia zorganizowanego przez Wojewodę, z pewnością wysyła jasny sygnał, szczególnie w kontekście przyszłych inicjatyw związanych z naszym miastem. Tego typu wydarzenia to nie tylko kwestia prestiżu, ale również okazja do budowania trwałych relacji z partnerami regionalnymi, inwestorami oraz instytucjami samorządowymi. W sytuacji, gdy konkurencja między samorządami o środki i projekty rozwojowe staje się coraz większa, ignorowanie takich okazji może przynieść tylko straty.
Mieszkańcy Złotowa mają prawo oczekiwać, że ich miasto będzie odpowiednio reprezentowane na arenie regionalnej i ogólnopolskiej. Tak wysokie miejsce w rankingu to powód do dumy i okazja, by podkreślić, jak wiele udało się osiągnąć. Brak zaangażowania obecnych władz w promocję tego sukcesu jest nie tylko rozczarowujący, ale może mieć realne konsekwencje dla przyszłości. Złotów zasługuje na liderów, którzy będą promowali jego potencjał i budowali prestiż w regionie, zamiast wznieść się ponad swoje kompleksy i w końcu odrzucić swoją politykę zaniechania i kwestionowania wcześniejszego dorobku poprzedniego burmistrza.
Informacje o rankingu
5 grudnia w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu ogłosiliśmy Laureatów Rankingu Gmin Województwa Wielkopolskiego 2024
Ranking Gmin Województwa Wielkopolskiego 2024 to wyjątkowa inicjatywa, którą realizujemy we współpracy z Urzędem Statystycznym w Poznaniu. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych. Mamy nadzieję, że przeprowadzane analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu. W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Wielkopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Ranking przygotowany jest w partnerstwie z Urzędem Statystycznym w Poznaniu.
Ranking Gmin został objęty Patronatem Wojewody Wielkopolskiej Pani Agaty Sobczyk.
Udział w rankingu jest bezpłatny dla Gmin.
Miejsce w rankingu to wynik kilkunastu syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe. Odpowie między innymi na pytania: jak sobie radzą gminy, co wpływa na ich kondycję, czy mieszkańcom Województwa Wielkopolskiego żyje się coraz lepiej.
1.Średnioroczne dochody własne gmin na 1 mieszkańca w latach 2021–2023
2.Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne gmin na 1 mieszkańca w latach 2021–2023
3.Średnioroczny wskaźnik zadłużenia gmin w latach 2021–2023
4.Wydatki bieżące gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2023 r.
5.Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód gmin na 1 mieszkańca w latach 2021–2023
6.Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2023 r.
7.Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024 – średni wynik w %
8.Saldo migracji krajowych i zagranicznych na 1000 ludności w 2023 r.
9.Wydatki gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2023 r.
10.Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących gmin w 2023 r.
11.Wydatki gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2023 r.
12.Odsetek osób korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2023 r.
13.Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2023 r.
14.Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2023 r.
15.Wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2023 r.
16.Udział nakładów na szkolenia pracowników urzędów gmin i radnych gminy w wydatkach bieżących gmin na administrację publiczną w 2023 r.
Regionalność rankingu umożliwia wyróżnienie liderów w województwie oraz w powiatach dzięki czemu docenimy i motywujemy większą ilość gmin. Kolejne atuty rankingu to: skumulowana i syntetyczna ocena gmin w różnych obszarach, promowanie najlepszych praktyk w regionie, integracja regionu na poziomie samorządowym i obywatelskim, promowanie naszego regionu w Polsce, cykliczność pozwalająca na uchwycenie dynamiki zmian (ranking w danym roku pokazuje „zdjęcie” gminy, dzięki rankingom w kolejnych latach uzyskamy dynamiczny obraz gmin czyli ich zmianę w czasie), ranking obejmuje wszystkie gminy naszego regionu, na podstawie wyników powstaną artykuły i analizy podsumowujące, które szczególnie w dłuższej perspektywie pokażą trendy w rozwoju gmin naszego regionu.
Gminy nagradzamy w następujących kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, gminy liderzy powiatowi oraz liderzy województwa.
Wyniki
Rankingu Gmin Województwa Wielkopolskiego 2024
Organizatorem rankingu jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodek Regionalny
w Zielonej Górze partnerem merytorycznym jest Urząd Statystyczny w Poznaniu
LIDERZY WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO
- Tarnowo Podgórne
- Kleszczewo
- Suchy Las
LIDERZY GMIN MIEJSKICH
| LIDERZY GMIN MIEJSKO-WIEJSKICH
| LIDERZY GMIN WIEJSKICH
|
LIDERZY POWIATOWI:
- Lider powiatu chodzieskiego Gmina wiejska Chodzież
- Lider powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego Gmina miejska Czarnków
- Lider powiatu gnieźnieńskiego Gmina miejska Gniezno
- Lider powiatu gostyńskiego Gmina miejsko-wiejska Gostyń
- Lider powiatu grodziskiego Gmina wiejska Kamieniec
- Lider powiatu jarocińskiego Gmina miejsko-wiejska Jarocin
- Lider powiatu kaliskiego Gmina wiejska Żelazków
- Lider powiatu kępińskiego Gmina wiejska Baranów
- Lider powiatu kolskiego Gmina miejska Koło
- Lider powiatu konińskiego Gmina miejsko-wiejska Kleczew
- Lider powiatu kościańskiego Gmina miejsko-wiejska Czempiń
- Lider powiatu krotoszyńskiego Gmina miejsko-wiejska Zduny
- Lider powiatu leszczyńskiego Gmina wiejska Lipno
- Lider powiatu międzychodzkiego Gmina miejsko-wiejska Sieraków
- Lider powiatu nowotomyskiego Gmina miejsko-wiejska Nowy Tomyśl
- Lider powiatu obornickiego Gmina miejsko-wiejska Oborniki
- Lider powiatu ostrowskiego Gmina miejska Ostrów Wielkopolski
- Lider powiatu ostrzeszowskiego Gmina wiejska Doruchów
- Lider powiatu pilskiego Gmina miejska Piła
- Lider powiatu pleszewskiego Gmina miejsko-wiejska Pleszew
- Lider powiatu poznańskiego Gmina wiejska Tarnowo Podgórne
- Lider powiatu rawickiego Gmina miejsko-wiejska Miejska Górka
- Lider powiatu słupeckiego Gmina wiejska Powidz
- Lider powiatu szamotulskiego Gmina miejsko-wiejska Wronki
- Lider powiatu średzkiego Gmina wiejska Krzykosy
- Lider powiatu śremskiego Gmina miejsko-wiejska Śrem
- Lider powiatu tureckiego Gmina wiejska Przykona
- Lider powiatu wągrowieckiego Gmina miejska Wągrowiec
- Lider powiatu wolsztyńskiego Gmina miejsko-wiejska Wolsztyn
- Lider powiatu wrzesińskiego Gmina miejsko-wiejska Nekla
Lider powiatu złotowskiego Gmina miejska Złotów
CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU
Napisz komentarz
Komentarze