Inicjatywa zrodziła się w Kępnie i Krajence. Z czasem stała się ogólnopolską akcją, którą poparli duchowni, przedstawiciele świata nauki, organizacje społeczne i polityczne, kombatanci, kibice, znani artyści. Upamiętnijmy Miejsca Komunistycznych Zbrodni! Czy doczekamy się realizacji tego postulatu także w Złotowie?
Dariusza Żurka (syna żołnierza antykomunistycznego podziemia) do wystosowania Apelu zainspirowała ubiegłoroczna wizyta w Kępnie. Dzięki Iwonie Chowańskiej, Przewodniczącej Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w towarzystwie jej kępińskich przyjaciół, Jarka i Mirka, miał możliwość obejrzeć piwnicę, w której mieścił się areszt Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Jeszcze zachowane elementy wyposażenia, oblachowane i zakratowane drzwi czy pobielone, ceglane ściany tych pomieszczeń wywarły na niego kolosalne wrażenie. Jeszcze większe wrażenie wywołał ich opłakany stan. Osobiste refleksje i przemyślenia zostały przelane na papier w Krajence. Był to początek akcji, z czasem ogólnopolskiej, którą poparli duchowni, przedstawiciele świata nauki, organizacje społeczne i polityczne, kombatanci, kibice, znani artyści.
Historia funkcjonowania totalitarnego komunistycznego aparatu represji od kilkunastu lat jest przedmiotem badań wielu historyków. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu oraz wsparciu środowisk patriotycznych w przestrzeni publicznej zaistniała definicja „zbrodni komunistycznej”. Niestety, za wspomnianymi działaniami nie nadążył wymiar sprawiedliwości III RP, który uniemożliwił osądzenie wielu komunistycznych oprawców. Równie zatrważający jest fakt, że szereg samorządów i instytucji publicznych traktuje zbrodnie komunistyczne z niezrozumiałym dystansem. Pokłosiem tego zaniedbania jest między innymi luka, która istnieje w sferze zachowywania w pamięci społecznej miejsc związanych z działalnością komunistycznego aparatu represji.
Obecnie nieruchomości po dawnych siedzibach powiatowych i wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa, tajnych więzieniach, aresztach i obozach pracy MBP spełniają inne funkcje. W zasadzie o ich pierwotnym przeznaczeniu pamięta coraz mniej świadków. Powyższy fakt powoduje, że istnieje realne zagrożenie zatarcia w świadomości społecznej miejsc kaźni tysięcy Polaków. Dlatego inicjatorzy Apelu podjęli działania, które zmierzają do przywrócenia pamięci o prawdziwych POLSKICH BOHATERACH.
Ich postulaty to:
Po pierwsze, zabezpieczyć miejsca uświęcone krwią naszych przodków, aby przywrócić im należne uszanowanie.
Po drugie, udzielić pomocy w uzyskaniu dostępu do tych miejsc. Niemal natychmiastowy i bezwarunkowy dostęp jest niezbędny do wykonania choćby podstawowej dokumentacji historycznej tych pomieszczeń, budynków czy innych obiektów.
Po trzecie, udzielić pomocy w pozyskaniu takich obiektów z przeznaczeniem na organizację lokalnych miejsc pamięci.
Pełna treść apelu znajduje się na FB, link https://www.facebook.com/miejscakomunistycznychzbrodni/ oraz na stronie Dariusza Żurka - pomysłodawcy akcji.
Inicjatorzy zwracają się do wszystkich środowisk patriotycznych, niezależnie od zabarwienia politycznego, o przyłączenie się do tego apelu i jego propagowanie. Do tej pory poparli go m.in. Bracia Golcowie. Warto podkreślić, że w oddziale Antoniego Bieguna "Sztubaka" była ciotka braci Golców - Stanisława Golec, ps. "Gusta", która została brutalnie zamordowana przez komunistów.
Na koniec należy przypomnieć, że w Urzędzie Miasta w Złotowie znajdowała się (od wiosny 1945 roku) siedziba Urzędu Bezpieczeństwa . Zamordowano w niej m.in. Stanisławę i Karola Henzorów (mieszkańcy Krajenki). Przy obecnej ulicy Moniuszki położony był zaś Obóz Pracy MBP. Miejsce cierpienia Polaków spod znaku Rodła. Żadne z tych miejsc nie jest należycie upamiętnione.
Na załączonych fotografiach:
1. Pomysłodawca Apelu Dariusz Żurek oraz ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB
2. Dariusz Żurek oraz Tadeusz Płużański - historyk i publicysta
3. Siedziba PUBP w Wieruszowie
4. Młodzież z "Małej Garstki" oraz Iwona Chowańska (inicjatorka Apelu) z Braćmi Golcami
5. Profesor Krzysztof Szwagrzyk
6. Redaktor Tygodnika Kępińskiego Mirosław Łapa
7. Dziennikarz i historyk regionalista Piotr Tomasz
8. Pan Janusz Słociński – Żołnierz NSZ z legendarnego oddziału „Jaremy”
9. Piotr Szubarczyk IPN Gdańsk
10. Profesor Wojciech Polak - członek Kolegium IPN
11. Beata Sadurska - wówczas szefowa Kancelarii Prezydenta RP
Napisz komentarz
Komentarze