Szykują się kolejne projekty odebrania nam wolności, godności i prawa do wolnego wyboru – nawoływali organizatorzy „czarnego wtorku”, którzy zgromadzili się na deptaku przy ulicy Śródmiejskiej w Pile. Wśród zebranych można było zauważyć przedstawicielki organizacji feministycznych, działaczki partii Nowoczesna oraz Komitetu Obrony Demokracji. Niezwykle wyeksponowana była również obecność złotowskiej fundacji "Złotowianka".
Równo rok temu przez Polskę przetoczyła się fala protestów. Tysiące osób wyszły na ulicę, przeciwstawiając się tym samym projektowi ustawy o ochronie życia ludzkiego od momentu poczęcia. W rocznicę tych wystąpień, już nie tak licznie, przedstawiciele różnych partii politycznych, stowarzyszeń i fundacji pojawili się na ulicach polskich miast. W naszym regionie manifestacje odbyły się w Pile, Czarnkowie i Złotowie.
W trakcie pilskiej demonstracji zbierano podpisy pod projektem "Ratujmy Kobiety", który zakłada m.in. liberalizację prawa aborcyjnego, wprowadzenie w szkołach edukacji seksualnej, swobodnego dostępu do bezpłatnej antykoncepcji, przywrócenie antykoncepcji awaryjnej bez recepty, zakaz organizowania obok szpitali i szkół pikiet antyaborcyjnych z użyciem drastycznych zdjęć itp.
Podczas imprezy nie sposób było nie zauważyć logo Fundacji "Złotowianka" ze Złotowa. Obecność tej znanej Organizacji Pożytku Publicznego, która wynajmuje lokal od Parafii św. Rocha w Złotowie, niewątpliwie przysporzyła protestowi feministek prestiżu, poprzez wzbogacenie programu o element charytatywny. Warto podkreślić, że fundacja statutowo zajmuje się m.in. pomocą osobom niepełnosprawnym.
Przypominam, że zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji domagają się fundacje: Życie i Rodzina oraz Ordo Iuris (znane przedstawicielki to Kaja Godek i Joanna Banasiuk). Wymienione podmioty chcą objąć ochroną m.in. dzieci, u których w wyniku badań prenatalnych stwierdzono trisomię 21. Obecnie w większości państw Europy jest to główna przyczyna aborcji (ponad 90 procent takich przypadków, mowa o dzieciach z Zespołem Downa). Podjęta próba prawnej ochrony życia takich dzieci w Polsce (w 2016 roku) zakończyła się falą protestów, w które zaangażowały się środowiska feministyczne oraz wspierające je fundacje.
Piotr Tomasz
ps. Dziękujemy panu Romanowi Oleś (KOD Piła) za udostępnienie fotografii.
Opis.
-
Dzieci – uczestnicy czarnego wtorku
-
Przewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji – Izabela Milewska (widoczne logo naszej lokalnej fundacji)
-
Budynek należący do parafii św. Rocha w Złotowie (częściowo wynajmowany przez Fundację)
Napisz komentarz
Komentarze