Wszyscy zostali ścięci 24 sierpnia 1942 roku w Niemczech. O ich niezłomnej postawie i świadectwie wiary opowiada ks. Dr Jarosław Wąsowicz.
Zapraszamy do obejrzenia wykładu, który został zarejestrowany w kościele pw. św. Piotra i Pawła Apostołów w Złotowie.
Poznańska Piątka.
Najmłodszy z nich miał w chwili śmierci 19 lat, najstarszy 23. Powszechnie nazywamy ich Piątką Poznańską, bo ich grupa liczyła 5 osób. Wspólnie działali w konspiracji (w Narodowej Organizacji Bojowej), przeszli przez tortury oraz niewolę więzienia zakończoną śmiercią przez zgilotynowanie.
Zostawili po sobie świadectwo głębokiej wiary, której świadectwem są m.in. Pozostawione listy pisane "spod gilytyny".
Fragment jednego z nich autorstwa bł. Franciszka Kęsego:
„Moi Najukochańsi Rodzice i Rodzeństwo Nadeszła chwila pożegnania się z Wami i to właśnie w dniu 24 sierpnia, dzień Maryi Wspomożycielki Wiernych. Och, jaka to radość dla mnie, że już odchodzę z tego świata i to tak, jak powinien umierać każdy. Byłem właśnie przed chwilą u spowiedzi świętej, za chwilę zostanę posilony Najświętszym Sakramentem. Bóg Dobry bierze mnie do siebie. Nie żałuję, że w tak młodym wieku schodzę z tego świata. Teraz jestem w stanie łaski, a nie wiem, czy później byłbym wierny mym przyrzeczeniom Bogu oddanym. Kochani Rodzice i Rodzeństwo, bardzo Was przepraszam raz jeszcze z całego serca za wszystko złe i żałuję za wszystko z całego serca, przebaczcie mi, idę do nieba. Do zobaczenia, tam w Niebie będę prosił Boga. Właśnie przyjąłem Najświętszy Sakrament. Módlcie się czasem za mnie. Zostańcie z Bogiem. Wasz syn Franek. Już idę. Bardzo przepraszam za wszystko”.
Zapraszamy na videorelację.
Napisz komentarz
Komentarze