Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 03:24
Przeczytaj!
Reklama

Co po wyborach?

Podziel się
Oceń

Opadł już kurz bitewny po kampanii wyborczej i wyborach do Sejmu i Senatu oraz referendum, więc można pokusić się o kilka spostrzeżeń z perspektywy naszego powiatowego podwórka.

Pierwszą najważniejszą sprawą wydaje się być frekwencja, która w skali kraju osiągnęła 74,8% a w naszym powiecie 67,9%,co było jednak najniższym wskaźnikiem w Wielkopolsce. Co ciekawe najniższa frekwencja była w naszym powiecie tam gdzie wygrywał tradycyjnie PIS czyli w gminie Okonek(63,07%). Frekwencja zwiększyła się w naszym powiecie, gdyż w 2019 roku wyniosła 53,72%. Warto wiedzieć, że istotnie zwiększyła się ilość obwodowych komisji wyborczych. Przykładowo w gminie Złotów było ich w poprzednich wyborach 5, a w 2023 roku już 15. W innych gminach ilość komisji też wzrosła ale dwukrotnie lub o kilka. Co ciekawe w mieście Złotowie liczba komisji nie wzrosła. Jak to się przełożyło na frekwencję? Otóż we wspomnianej gminie Złotów nastąpił wzrost z 50,52% do 67,0%, a w mieście Złotowie z 60,6% do 70,7%. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że ilość obwodowych komisji wyborczych zadziałała pozytywnie na frekwencję, ale też bardzo istotna była mobilizacja elektoratu co widać w mieście Złotowie gdzie wygrała Platforma. W gminach gdzie wygrywał w 2023 roku PIS była jednocześnie najmniejsza frekwencja, choć i tam były kilkunastoprocentowe wzrosty w porównaniu do 2019. I jeszcze jedna liczba- do głosowania w naszym powiecie poszło ponad 34 tysiące ludzi czyli ok. 6 tysięcy więcej niż w 2019 roku.

Wybory w skali kraju wygrał PIS, ale w naszym powiecie wygrała Platforma 35,2%, PIS 31,1% co jest zmianą w stosunku do roku 2019 gdy PIS wygrał wynikiem 37,9%, PO 28,3%. Dobry wynik osiągnęła w powiecie Trzecia Droga-15,1%, słabo Nowa Lewica która zanotowała kilkuprocentowy spadek(z 13,7 do 7,1%). Natomiast Konfederacja procentowo ma minimalny wzrost i miała obecnie 7,0%.

Warto zauważyć też liczby, gdyż ilość głosujących na PIS minimalnie spadła z 10,6 do 10,3 tys. Natomiast ilość głosujących na Platformę bardzo wzrosła z 7,9 tys do 11,7tys. Na Trzecią Drogę głos oddało ponad 5 tysięcy osób.

Jeśli chodzi o indywidualne wyniki to niewątpliwie gratulacje należą się Henrykowi Szopińskiemu z PO, który jako mieszkaniec naszego powiatu uzyskał mandat gromadząc ponad 8 tysięcy głosów. Co ciekawe około ¾ głosów to głosy z naszego powiatu! Pan Henryk znany jest z wieloletniej społecznej działalności i to niewątpliwie zadziałało. Lider PO w naszym okręgu Jakub Rutnicki miał w powiecie złotowskim przeciętny wynik, tylko ok 1,3 tys głosów. Mimo to w skali okręgu można go uznać za prawdziwą lokomotywę wyborczą ponieważ zgromadził 67 tysięcy głosów. Nie można tego powiedzieć o liderze PIS Krzysztofie Czarneckim, który zdobył w okręgu 37,4 tys głosów a w naszym powiecie 1,9 tys. Ale trudno go uznać za osobę medialną czy też charyzmatyczną. Najlepszy wynik z kandydatów PIS w naszym okręgu osiągnął Marcin Porzucek – 3,6 tys. który wynik zawdzięcza obecności w mediach ogólnopolskich i osobistej aktywności. Bardzo wynik odnotował Grzegorz Piechowiak, który bardzo wspierał nasz powiat i wiele finansowego wsparcia zawdzięcza mu także Piła. Mieszkanka Krajenki, startująca z list PIS, Dorota Banaś w naszym powiecie miała 2,3 tysiąca głosów czyli ok 600 mniej niż w 2019 roku. W skali okręgu pani ta odnotowała jeszcze większy spadek z 8,7 tys do 7,2 tys. Tu dał o sobie znać fakt, że nie jest znana z jakiejkolwiek działalności społecznej. Dostała jedynie etat z PIS, a przed 2015 rokiem była „głęboko zakonspirowanym” zwolennikiem tej partii.

Co się stało, że PIS przegrało wybory mimo tak wielkiej i głośnej kampanii? Mimo tego, że zrobiono sporo dobrych rzeczy w zakresie programów socjalnych, czy w zakresie wsparcia samorządów które tylu inwestycji w trakcie kadencji nigdy nie miały? Powstało wiele dróg, przedszkoli itd Niewątpliwie działało tu sporo spraw, ale kampania w telewizji publicznej raczej odstraszała niż zachęcała do głosowania na PIS . Na wiadomości w publicznej telewizji nie dało się patrzeć, gdyż była tam najniższego rzędu toporna propaganda. Zamęczyli ludzi atakami na Tuska, obrzydzili tragedię smoleńską.

Ludzie też pamiętają, że PIS ma też twarz zamordystyczną co pokazał w trakcie tzw. epidemii koronawirusa wprowadzając drastyczne lockdowny, zamykając nas w domach a Morawiecki chwalił się, że jest lepszy od Merkel w braniu nas za twarz. Zamknięte szkoły, przedszkola i uczelnie na okresy najdłuższe w Europie. Zamknięte zakłady pracy. Nawet place dla zabaw ogrodzili, nawet na rowerach kazali jeździć w maskach. Stoki narciarskie zamknięte, hotele itd. Próbowano ratować sytuację ”rozrzucając z helikoptera” 200 mld zł, ale to było początkiem inflacji, która odnotowała poziomy najwyższe w Europie. Najgorsze, że utrudniono dostęp do lekarzy i szpitali w których łóżka szpitalne stały puste a ludzie umierali w domach. Tego nie zapomnimy. Nie zapomnimy też tzw. „Piątki dla zwierząt” wprowadzonej po wyborach prezydenckich. Nie chciano pamiętać jak wiele głosów ze wsi zaważyło na wyborze Dudy. Całkowitą porażką była reforma sądownictwa. Wymiar sprawiedliwości praktycznie nie działa. Sprawy się wloką, co ma drastyczne skutki, szczególnie w sprawach gospodarczych. Jak mi powiedział pewien przedsiębiorca, który zgłosił pewną sprawę do prokuratury- przez rok sprawę prowadziło, zmieniając się, pięciu policjantów po czym ukręcono jej łeb. Właściwie przed sądami czy prokuraturą winien wisieć napis : ”Porzućcie wszelką nadzieję”. Kolejnym nierozwiązanym problemem jest oczekiwanie na wizyty u lekarzy-specjalistów, wielomiesięczne kolejki. Mimo zwiększenia finansowania, niewiele się tu zmieniło.

Mit rozpowszechniany w środowisku PIS o tym jak bardzo demokratyczna jest to partia pozostaje tylko mitem. Jeśli członek tej partii pojedzie na zjazd programowy i spodziewa się że będzie miał coś do powiedzenia to się srogo rozczaruje. Okaże się, że program jest już wydrukowany a dyskusji nie ma, gdyż liczba dyskutantów w poszczególnych panelach tematycznych jest praktycznie zamknięta. Brak było wewnętrznej dyskusji. Tylko wiecowano, a na wiecu trudno o poważną rozmowę. Lidera partii Jarosława Kaczyńskiego otoczono kokonem lizusów i oślizłych potakiwaczy tak, iż stracił poczucie rzeczywistości. Efekty znamy. Do społeczeństwa dotarło, że partia ta zapełniła się bezideowymi członkami, którzy wstąpili do niej tylko dla stołków. Wstawiano ich niekiedy na listy wyborcze, ale ich aktywność była nieraz żadna- mamy takie przykłady w naszym okręgu gdzie mieli ok 1 tysiąca głosów.

Wyborów do Senatu nie warto dłużej komentować, ponieważ była to gra do jednej bramki. PIS wystawił kandydata, który chyba sam nie wierzył, że może o coś walczyć. Senatorem w cuglach został Adam Szejnfeld. Natomiast chwilę trzeba poświęcić referendum. PIS wpadł na pomysł(ponoć ściągnięty od Orbana) aby przy okazji wyborów zorganizować referendum. Idea referendum jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, aby uaktywnić społeczeństwo, wciągnąć je do rządzenia. Jednak przez osiem lat PIS nie korzystał z tej formy demokracji bezpośredniej. Jest to po prostu partia wodzowska otoczona wianuszkiem wyznawców, którzy nie wierzą w demokrację. Można było przeprowadzić kilka referendów, zapytać o wiele ważnych spraw. Można było obniżyć próg ważności referendum. Nic nie zrobiono w tej kwestii. Ludzie wyczuli ten fałsz i instrumentalne traktowanie referendum jako narzędzia, które ma pomóc PIS w wygraniu wyborów. Rezultat jest taki, że część zbojkotowała to rozwiązanie, wzięło w nim udział poniżej połowy uprawnionych i wynik referendum był niewiążący. Szkoda bo głos w nim oddało ponad 12 milionów ludzi.

Wybory w naszej lokalnej społeczności są wyborami bannerowo-plakatowymi. Tylko jedna debata telewizyjna kandydatów w telewizji TV Asta. Brak debat kandydatów na żywo np. naszych powiatowych przedstawicieli. Odnoszę wrażenie, że wyborami rządzą media ogólnopolskie, a wyborcy są bezmyślnymi kukiełkami.

Co teraz, po wyborach? Pytań jest jeszcze więcej niż przed wyborami. Pozostaje wydrukować sobie obietnice wyborcze partii które wygrały i śledzić czy są realizowane. Czy nasi posłowie rozliczą się z obietnic które złożyli? W cztery oczy , na żywo, na spotkaniach z wyborcami? Czy nie spełni się stara prawda, że „dwa razy obiecać to jak raz zrobić”? Czy samorządy dostaną takie dofinansowanie na drogi, szkoły, boiska jak dawał PIS? Bo przecież trudno zaprzeczyć, że na drogach powiatu złotowskiego nie dokonał się prawdziwy skok inwestycyjny? Kiedyś nie było „piniędzy”, a dofinasowanie w ramach tzw. „schetynówek” to był żart z nas obywateli. Co będzie teraz? Osobiście będę pilnie to śledził, bo przecież nie jeden raz już nas oszukano.

Wiesław Fidurski


Napisz komentarz

Komentarze

Dobre wieści 10.11.2023 13:57
Szympans nie wejdzie do bandy ryżego!

SUVeren 10.11.2023 11:49
Gdzie stos obietnic i słów pustych kupa, tam w miejscu gęby zwykła bywać dupa. To tak odnośnie opozycji nienawiścią zjednoczonej.

Mac 09.11.2023 07:40
Widziałem w sklepie okładkę gazety Leszcza. Jaką trzeba być hieną , żeby z czyjejś śmierci robić sensację i napędzać sprzedaż.

Witam 09.11.2023 11:03
Przecież tam nie ma zasad. Np. Z celi do Brukseli. No problem.

:-) 10.11.2023 21:42
Nie jest hieną, jest larwą!

CTM 07.11.2023 13:31
Kamila szukla Napieralski. Znalezione w sieci: Przewodniczący poseł Grzegorz Napieralski (KO): -Bardzo panu dziękuję za ten głos. Czy jest na sali pan Ceranowski Kamil? Pietrzak Jakub? Rapacz Ryszard Jerzy? Wojcieszak Bartosz Konrad? Jest. Bardzo proszę, panie Bartoszu. Pan Bartosz Wojcieszak: Legem brevem esse oportet. To nie żadne hasło wojenne, tylko maksyma prawa rzymskiego – ustawa powinna być zwięzła. Dobre prawo jest prawem krótkim. Ustawa z uzasadnieniem pobrana ze strony Sejmu liczy 3449 stron. Pytanie, co tam jest do ukrycia? Na co zwróciliśmy uwagę? Był tutaj wcześniej Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon. Dzięki tej fundacji dowiedzieliśmy się, iż w 2021 roku służby występowały o dostęp do informacji zgromadzonych na naszych telefonach i komputerach – uwaga – 1,82 mln razy.

Info 06.11.2023 21:33
Poseł Zbigniew Ajchler ponoć ma już 6 posłów gotowych wyjść z KO do koalicji z MM.

KN 06.11.2023 12:22
PiS od lat nie ma lidera. Kto zna, ten wie. Kto wódkę pił i pije z komuchami?

Podsumowanie porażki lokalne 06.11.2023 00:35
Kamil nie dawaj się poduszczać tym utracjuszom, oni z każdą władzą będą współpracować. Nie widzisz tego manifestu? W tym tekście już ten serwilizm wybrzmiewa..Fidurski udaje nagle kim tu injest? Niedawno latał z bannerami Konfederacji. Teraz chwali PO. Nie sobie z Samecową portal otworzy. Olejcie ich…

gra pozorowana 06.11.2023 11:07
To właśnie Kamil położył PiS. Startując z BS miał jasne zadanie, zabierać głosy głównie tych co na PIS nie i na PO też nie chcą. Kamil zaś ani jednego baneru, ulotki, plakatu. Zupełnie nic! To sabotaż i ciche wspieranie PO! Może się wystraszył Tuska, który w Pile krzyczał, że wie kto stoi za listą bezpartyjnych. O ironio Kamil już kiedyś startował z bezpartyjnych i wtedy też ani ulotki, ani plakatu. Nic nie zrobił!

Grypsujący 06.11.2023 11:38
Mylicie Towarzyszu Cyrana z Cyrankiem.

do Grypsującego 06.11.2023 16:41
To ty mylisz właśnie. Ten drugi też, ale na burmistrza.

brawo 06.11.2023 16:58
Tak to prawda. Pan Kamil namieszał w polityce. Przez niego PiS nie może stworzyć rządu, a Donald Tusk codziennie dzwoni do Kamila i prosi o koalicję. Pan Kamil zdobył 161 głosów, a w samym tylko Złotowie 19 głosów. Żal mi Kaczyńskiego i Tuska, ponieważ Kamil trzyma ich w szachu. Bez Kamila w sejmie nie będzie większości. Brawo Kamil.

P
Piotr Janusz Tomasz 05.11.2023 21:00
PiS zasłużenie przegrał wybory. To efekt poszerzania elektoratu w lewo i zrażania prawicowego elektoratu. Mowa o działalności władz centralnych tej partii. Lokalni liderzy mieli niewielki wpływ na ostateczny wynik wyborów parlamentarnych. To oczywiście moje zdanie. Nie świadczy to rzecz jasna na ich korzyść. Przypominam, że PiS działa na terenie powiatu złotowskiego już od ponad 20 lat. Jego liderami byli w tym czasie: Andrzej Kisiel, Jerzy Podmokły, Wiesław Fidurski, Henryk Trawiński i Dorota Banaś. W miarę skuteczni byli jedynie Andrzej Kisiel i Wiesław Fidurski. Ten drugi zaliczył polityczny sukces, bo władze w powiecie złotowskim objęła tzw. Zjednoczona Prawica i chyba jeszcze ją sprawuje. Ponadto starał się uaktywnić lokalną społeczność (przykładem spotkania ze znanymi politykami, pisarzami, przedstawicielami świata kultury). Natomiast Andrzej Kisiel zbudował silne listy do powiatu i Rady Miejskiej w Złotowie. Efektem była rekordowa liczba radnych z ramienia PiS w samorządzie na terenie powiatu złotowskiego. Rozum podpowiada zatem, że tych dwóch polityków powinno przewodzić tej partii w powiecie. Dlaczego jest i było to niemożliwe? Dlaczego odeszli w różnym czasie z hukiem? Krajobraz po bitwie jest taki, że obecnie nie ma nic. Pomnikiem tego jest Pani Banaś, która nie ma zadatków na lidera z wielu powodów, ma za to predyspozycje do rozwoju własnej kariery. Dlaczego zatem jest na niego kreowana od 2017 roku. Projekt Banaś/Mecha ma oczywiście wielu ojców. W zasadzie jego geneza sięga roku 2006. Mniejsza o historię. W 2024 roku mamy kolejne wybory samorządowe. Nie chcę wieszczyć ich wyniku. Będzie to jednak podsumowanie aktywności prawicy w ostatnich latach.

pierwsze ofiary ogłupienia narodowego 05.11.2023 18:26
Na ten moment najbardziej przegrani są lewicowcy, lewacy i niezrzeszone aborterki-wulgarystki, ich postulat zabijania dzieci, pfffuuuu płodu upadł przy tworzeniu tego wielotworu. No i mocno wydymani mogą czuć się Trzeciodrogowcy. Niestety ich droga została skręcono ostro do zajezdni Tuska. Hahahahahahahahahahahahahahahahahaha aaaaaaahahahahahahahaha aaaaaaaahahahahahahahahah

Pytanko 05.11.2023 23:27
nic dodać, nic ująć. I to głośne gadanie, że PIS przegrał wybory! Kto przegrał?

a 05.11.2023 17:42
"Bardzo wynik odnotował Grzegorz Piechowiak, który bardzo wspierał nasz powiat i wiele finansowego wsparcia". Ha, ha, ha. 884 głosy w powiecie złotowskim to bardzo dobry wynik?

Romek 05.11.2023 18:20
Było widać, że powiatowcy mocno na niego stawiali i przypisywali Piechowiakowi zasługi za rzadowe środki.

słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 21 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: MiauTreść komentarza: Super, powstanie amfiteatr za 24 mln PLN, dzięki czemu będą nowe miejsca pracy, perspektywa dla młodych - rewelacja!!! Co tam jakieś uzdrowiska, komu to potrzebne?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 23:59Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: Trzeba to docenićTreść komentarza: Dobrze, że jednak wzięli się za Szwajcarskie. Choć pewnie w ich mediach to nie wybrzmi, ani przez gardło nie przejdzie. Choć co pewne w głębi duszy wiedzą, że fundamenty pod te ogromne środki przygotował Adam Pulit. Ten sam Pulit, któremu w poprzednich kadencjach z ich strony oferowano głównie kłody pod nogi i wyzwiska. A jednak, mimo wszystko, zostawił solidne podwaliny, które teraz otwierają kolejną kasę dla miasta. Ironią losu jest to, że odrzucenie się od strategii i kierunków rozwoju miasta, jakie wtedy krytykowali, teraz muszą krok w krok kontynuować. Nowa ekipa niestety nie ma zbyt dużego wyboru… Ale dobrze, niech będzie. Kibicuję im mimo wszystko, bo warto dla Złotowa. 😊Data dodania komentarza: 23.11.2024, 22:41Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: JaTreść komentarza: Idioci🫣Data dodania komentarza: 23.11.2024, 21:40Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: Ghost townTreść komentarza: Na jeden, dwa koncerty w roku, przy cienkich budżetach placówek kulturalnych.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:38Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: PetTreść komentarza: Rada Miasta uchwaliła 24 mln zł na amfiteatr. Chcą budować nawet bez zewnętrznego dofinansowania. Czyli igrzyska. Zamiast odwiert w celu poszukiwania źródła wody termalne, co przyniosło by miastu finansowe korzyści mamy pomnik który pochłania horrendalne sumy. Pulitowi liczyli każdą złotówkę a tu rozpusta na całego.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:54Źródło komentarza: Szwajcarskie fundusze dla Złotowa – kolejna duża szansa na rozwój miastaAutor komentarza: Baco!Treść komentarza: Znawca tematu?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 15:53Źródło komentarza: Nocny miłośnik ogierów– tajemniczy 60-latek zakłóca wiejski spokój
Reklamadotacje rpo
Reklama