Tematem spotkania nie będzie oczywiście historia PZPR (partia komunistyczna). Przynależność do niej jest bowiem skrzętnie ukrywana w życiorysach takich osób. Przykładem zaproszenie, które rozsyłał organizator spotkania. Możemy w nim przeczytać „Zbigniewa Noska, były redaktor naczelny pilskiego Tygodnika Nowego, ponownie z żoną Krystyną, niezawodną ilustratorką tekstów, zajęli się historią Ziemi Złotowskiej”.
Tymczasem Zbigniew Noska przez kilkadziesiąt lat był w PZPR (od 10.02.1965 r.). W latach 1966-1974 był wykładowcą szkoły partyjnej PZPR w Wągrowcu; w latach 1970-1974 był II sekretarzem POP PZPR w Wągrowcu; do 31.05.1975 r. był zatrudniony w KP PZPR w Wągrowcu; był też starszym instruktorem w KW PZPR w Pile. W archiwaliach był wymieniany jako rzecznik prasowy KW PZPR w Pile. Zakończył pracę w partii 31.08.1987 r. (na stanowisku zastępcy kierownika Wydziału Ideologicznego i Informacji w KW PZPR w Pile) i objął stanowisko redaktora naczelnego "Tygodnika Pilskiego" (pismo to miało wówczas w nagłówku komunistyczne hasło: „Proletariusze wszystkich krajów łączcie się”).
W okresie przynależności Zbigniewa Noski do PZPR miało miejsce szereg wydarzeń na ziemiach polskich, które jednoznacznie obciążały wspomnianą formację. 1968 rok to walki wewnątrz jej frakcji, które w historii zapisane zostały jako "wydarzenia marcowe" (łączyły się z nimi wystąpienia antysemickie, które skutkowały emigracją niektórych osób żydowskiego pochodzenia). Później była masakra na Wybrzeżu 1970 (zabici, ranni, tysiące aresztowanych i pozbawionych pracy), Radom 1976 (zabici, ranni, setki aresztowanych i pozbawionych pracy), stan wojenny 1981-83 (zabici, ranni, tysiące aresztowanych i pozbawionych pracy). Takich wyliczeń można zrobić więcej. Ten totalitarny system ma na swoim koncie także wiele pojedynczych tragedii, które nie były związane z przytoczonymi wydarzeniami (np. śmierć ks. Popiełuszki i ks. Blachnickiego). Również w naszym regionie możemy doszukać się szeregu takich przykładów. Dowodzi tego np. historia Tadeusza Jurka, działacza NSZZ „Solidarność” przy KPGR Szamocin. Nieznani sprawcy pobili go w styczniu 1982 roku. W trakcie ataku obcęgami uszkodzono mu ścięgna u obu rąk, a twarz przejechano tarką do ziemniaków. Po napadzie czterech napastników odjechało w nieznanym kierunku, pozostawiając na śniegu swoją ofiarę. Sprawa nigdy nie została wyjaśniona, a na posterunku MO wymuszono na Tadeuszu Jurku podpisanie oświadczenia, że dokonał samookaleczenia. Gdzie był wtedy Zbigniew Noska? Czy pamięta teksty o „Bonzach” z Solidarności, które publikowane były w Biuletynie PZPR? Warto zapytać podczas złotowskiego spotkania, posiłkując się np. stopką redakcyjną Biuletynu Informacyjnego PZPR Piła.
Zbigniew Noska obecnie uczy historii m.in. młode pokolenie. Właśnie ukazała się jego książka „p.t. „Rycerze polskiej sprawy”, która zawiera ponad 40 opowiadań dotyczących historii Krajny Złotowskiej. To wydawnictwo Muzeum Ziemi Złotowskiej. Na stronie tej instytucji można przeczytać: Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na spotkanie autorskie i promocję publikacji Zbigniewa Noski „Rycerze polskiej sprawy” w ramach obchodów 79. rocznicy Powrotu Złotowa do Macierzy. 31 stycznia 2024 (środa), godz. 17:00. Kaplica Pamięci, ul. Staszica 14 w Złotowie, wstęp wolny.
Przy okazji informuję, że ukończyłem publikację "Nadchodzą sowieci". W tej chwili jest ona na etapie korekty tekstu, a za chwilę będę zmagał się z kosztami i procedurą wydawniczą. Ufam jednak, że książka wkrótce trafi do Państwa domów. Oczywiście jako odtrutka na treści, które wciąż eksponowane są w przestrzeni publicznej przez instytucje państwowe, i które łatwo uzyskują wsparcie finansowe np. z samorządów. Środowiska patriotyczne mogą tylko o czymś takim pomarzyć. Smutne to i jednocześnie wiele mówiące o III RP, w której wciąż o historii opowiadają w głównym nurcie dawni komunistyczni towarzysze lub ich zstępni.
(Źródła: AP Poznań O/Piła, KW PZPR w Pile,110,112,113,118,119,124-129,132-136, 140; tamże, świadectwo pracy 811-812, k. 405; AP Poznań, KW PZPR w Poznaniu, kartoteka osobowa 12663, katalog IPN, ipn.gov.pl, Red. J. Wąsowicz, Solidarność Pilska w podziemiu 1981–1989, Piła 2006.
Napisz komentarz
Komentarze