Przez nasz region przejeżdżał kiedyś słynny pociąg Nord Ekspress, mknąc trasą od Paryża do Sankt Petersburga. Na stacji w Złotowie wysiadał Paul von Hindeburg – prezydent Niemiec i przejeżdżał tędy Ignacy Jan Paderewski, premier Polski. Z Krajenki w dalszą drogę wyruszał zaś Albert Kachellek, który jako James "Jim" Clark rywalizował w gangsterskim świecie Chicago z samym Al-em Capone. Takich historii można opowiedzieć dziesiątki.
Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza do Galerii za Winklem na otwarcie wystawy poświęconej historii kolejnictwa w Złotowie i okolicy pt. „Pociąg do pociągu – kolej na Krajnie” -wernisaż 29 lutego 2024 (czwartek), godz. 17.00, Galeria za Winklem, plac Paderewskiego 13 w Złotowie (wstęp bezpłatny).
Na wystawie znajdą się niezwykle ciekawe eksponaty użyczone przez okoliczne muzea ale również zbiory prywatne mieszkańców Ziemi Złotowskiej. Atrakcją będzie kolejka użyczona z prywatnego muzeum Tadeusza Stecyka. Nie zabraknie filmu „Peron 1. Powrót do Złotowa”, fachowej literatury i prasy z epoki, planów i zdjęć okolicznych dworców, grafiki „Kolonia” światowej sławy graficzki Teresy Jakubowskiej, pocztówek z wizerunkiem dworców kolejowych ze zbiorów Muzeum Ziemi Złotowskiej, wspomnienia o I. J. Paderewskim i królu kolei żelaznej Henry’m Bethel Stroussbergu.
Niebywałą atrakcją towarzyszącą wystawie będzie spotkanie autorskie w Spichlerzu Złotowskim pt. „Historie pociągowe” 14 marca z Andrzejem Świetlikiem, wybitnym polskim fotografikiem, urodzonym w Złotowie.
Ciekawie zapowiada się również wystawa o polskiej kolei umiejscowiona na ekspozytorach przy Zagrodzie Krajeńskiej pt. „Stacja niepodległa. Na torach II RP”. Opowiada o odbudowie polskiego kolejnictwa w okresie międzywojnia będzie dostępna do obejrzenia niezależnie od godzin otwarcia Zagrody.
Napisz komentarz
Komentarze