Na terenie nadleśnictwa trwają prace weryfikacyjne, sporządzana jest dokumentacja archeologiczna. Już na wstępnym etapie można stwierdzić, że odkrycie jest znacznych rozmiarów ponieważ znajduje się na kilkudziesięciuhektarowej powierzchni. Znaczny obszar pokrywają cmentarzyska kurhanowe jest też wiele nowych stanowisk, które są grodziskami wczesnośredniowiecznymi. Na działce zidentyfikowano także miejsca świadczące o codziennych pracach naszych przodków, to przede wszystkim miejsca wypalania węgla drzewnego z drewna iglastego. Ustalono także miejsca związane z pozyskiwaniem popiołu drzew liściastych na tzw. potaż, który jest składnikiem używanym przy garbowaniu skór.
Znalezisko nie jest całkowicie dziełem przypadku ponieważ zostało odkryte w trakcie inwentaryzacji archeologicznej. Leśnicy swoją pracę wspomagali urządzeniem LIDAR (akronim Light Detection and Ranging) aparatu optycznego wykorzystującego wiązkę lasera i teleskopu gdzie przez specjalny układ optyczny wysyłane są bardzo krótkie i dokładnie odmierzone silne impulsy światła o konkretnej długości fali i w określonym kierunku. Zasada działania bardzo zbliżona do radaru.
Dzięki urządzeniu pomiar wykazał dużą skalę znaleziska ponieważ na terenie gdzie spoczywają szczątki zmarłych oraz pozostałości po grodziskach obejmuje obszar około 30 hektarów.
W pracach inwentaryzacyjnych brał udział dr Jarosław Rola, archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile. W notatce wykorzystano zdjęcia wykonane przez Szymona Nadolnego -Specjalisty Służby Leśnej ds. hodowli, ochrony lasu i ochrony przyrody.
Źródło: https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Lipka/
Napisz komentarz
Komentarze