Całość pracy doradców podatkowych, ich funkcjonowanie oraz warunki wykonywania zawodu reguluje ustawa o doradztwie podatkowym. Czynności, jakie wchodzą w zakres obowiązków osób wykonujących ten zawód, także zostały zawarte w powyższej ustawie. A należą do nich m.in: udzielanie porad, czy opinii, prowadzenie ewidencji i ksiąg. Doradcy podatkowi odpowiadają także za deklaracje podatkowe oraz porady z nimi związane na rzecz podatników. W ustawie wymieniono również działanie w charakterze pełnomocnika podczas postępowań podatkowych, a także podczas postępowań kontrolnych.
Doradcę podatkowego obowiązuje tajemnica zawodowa, nawet po zakończeniu świadczenia usługi. Ponadto, zobowiązany jest do postępowania zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz świadczenia czynności zawodowych według najlepszej woli i wiedzy, uczciwie, rzetelnie, z należytą starannością, z zachowaniem przepisów prawa i dobra klienta. Złamanie powyższych zasad może skutkować nawet odebraniem prawa wykonywania zawodu.
Działalność doradcy podatkowego podlega przepisom prawa i zasadom etyki doradców podatkowych. Każdy doradca zobowiązany jest także do posiadania polisy (suma ubezpieczenia jest określona ustawowo).
Mnogość zagadnień o wysokim stopniu specjalności to duże wyzwanie dla doradców podatkowych. Jednym z obszarów specjalistycznych, który cieszy się zainteresowaniem wśród doradców podatkowych są ceny transferowe. Kompetencje związane z tym zagadnieniem doradcy podatkowi mogą zdobywać poprzez liczne szkolenia oferowane na rynku, np. https://cmt-advisory.pl/co-robimy/ceny-transferowe/szkolenia/