Czym jest lecytyna?
Lecytyna to związek z grupy fosfolipidów, które odpowiada za budowę błon komórkowych. Jest więc obecna w każdej komórce naszego ciała. Większe stężenie lecytyny występuje natomiast w tkance nerwowej, wątrobie, nerkach, szpiku kostnym oraz mózgu. Najczęściej pozyskuje się ją z soi. To roślina strączkowa, która w Azji jest wykorzystywana od ponad pięciu tysięcy lat.
Gdzie znajdziemy lecytynę?
Lecytyna naturalnie występuje w wielu produktach. Przede wszystkim jest to soja, żółtko jajka, wątroba, zarodki pszenne czy ziarna słonecznika. Lecytynę uzupełniamy także spożywając nierafinowany olej rzepakowy, orzechy, fasola, ryby czy nabiał. Znajdziemy ją również w zielonych warzywach, awokado, oliwkach i drożdżach wykorzystywanych do pieczenia. Lecytynę można też przyjmować w tabletkach. Po wysokiej jakości preparaty należy wówczas się udać do apteki. Lecytynę można otrzymywać z soi, rzepaku, a także słonecznika. Dwie ostatnie stanowią świetną alternatywę dla tej pierwszej, wykazują bowiem zbliżony skład fosfolipidów.
Zastosowanie lecytyny
Środek ten posiada właściwości prozdrowotne. Dlatego stosuje się go na różne schorzenia, a także w celu poprawy wydolności organizmu. Lecytyna dobrze wpływa bowiem na pamięć. Z tej właściwości powinny korzystać osoby pracujące umysłowo lub żyjące w stresie. Dzięki zawartości takich składników jak kwasy Omega 6, czy cholina, znacznej poprawie ulega zdolność zapamiętywania i kojarzenia faktów. Dzięki lecytynie możemy też zahamować rozwój demencji starczej, depresji, a także innych chorób układu nerwowego. Lecytyna dobrze wpływa także na nasz układ krążenia. Zawarta w niej cholina usprawnia nasz metabolizm, rozbija cholesterol i inne tłuszcze z pożywienia, dzięki czemu obniżymy ryzyko powstania zakrzepów naczyń wieńcowych i złogów miażdżycowych. Lecytyna poprawi także funkcjonowanie naszej wątroby. Wspiera ona bowiem procesy regeneracyjne oraz detoksykację. Dlatego lecytynę powinny przyjmować osoby zażywające leki oraz inne substancje obciążające ten narząd. Substancja ta pomaga w zmniejszeniu szkodliwego otłuszczenia wątroby, zapobiega także powstawaniu kamieni żółciowych.
Lecytyna sojowa w produktach spożywczych
Lecytynę stosuje się także do produkcji artykułów spożywczych. Jej dodawanie wzmacnia trwałość i jakość produktów. Stosuje się ją także w celu uzyskania lepszej konsystencji ciasta, czy odpowiedniej miękkości skórki pieczywa. Lecytyna sojowa dodana do pączka sprawia, że wydaje się on mniej tłusty. Zawarta w czekoladzie z kolei poprawi jej gładkość i aksamitność. Jeśli prowadzimy firmę w branży spożywczej i potrzebujemy lecytyny sojowej, powinniśmy nawiązać współpracę z dystrybutorem, który gwarantuje surowiec wysokiej jakości. Sprawdź tutaj ofertę jednego z nich. Produkty sprawdzonego producenta będą spełniały wszelkie unijne normy, a jakość produktu potwierdzą stosowne certyfikaty.