Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 09:45
Przeczytaj!

Nowa umiejętność? Naucz się grać na gitarze!

Nie od dziś wiadomo, że nauka gry na gitarze zaraz po fortepianie jest najczęściej wybieraną formą kształcenia w kierunku muzycznym. Kto z nas nie wyobrażał sobie siebie samego przy ognisku w gronie znajomych zasłuchanych w dźwięki strun drgających w rytm znanych przebojów? Albo ta duma z dziecka występującego z gitarą na szkolnej gali talentów. Meksykańscy mariachi wyśpiewujący serenady pod balkonami. Hipisi i outsiderzy brzdękający bluesowe kawałki na ulicach miast. Gitara jest już od dawna symbolem romantyzmu i pragnienia wolności. Trudno więc dziwić się, że naukę gry na tym instrumencie rozpoczyna coraz więcej osób.
  • 27.12.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nowa umiejętność? Naucz się grać na gitarze!

Ile trwa nauka gry na gitarze?

Jak każde nabywanie nowych umiejętności, tak nauka gry na gitarze niesie ze sobą konieczność ćwiczeń i doskonalenia. Znani gitarzyści nie wyszli na scenę po tygodniu praktyki. Aby osiągnąć poziom Hendrixa czy Claptona trzeba lat. Z drugiej zaś strony nie każdy oczekuje, że wystąpi przed wielotysięczną publicznością. Niektórym wystarczy znajomość podstawowych chwytów. I zaimponowanie grupce znajomym przy wspomnianym ognisku. Albo samemu sobie.

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie: ile będzie trwało nauczenie się podstaw gry na gitarze? Skuteczność nauki zależy od indywidualnych predyspozycji, ale także od użytych materiałów dydaktycznych. W dzisiejszych czasach nauka jest prostsza. Dostępnych jest wiele materiałów do nauki online, dzięki czemu można ćwiczyć w każdym dogodnym miejscu.

Co zrobić by nauczyć się gry na gitarze szybciej?

Aby zwiększyć skuteczność nauki i szybciej dostrzec efekty ćwiczeń trzeba już na samym początku przyłożyć się do swego zadania. Warto zaopatrzyć się w dobre jakościowo książki traktujące o technikach gry, wybrać dopasowane do umiejętności zestawy nut. I dużo ćwiczyć. Zgodnie z zasadą, że nieużywany mięsień zanika, nauka gry na gitarze powinna odbywać się regularnie. Dzięki temu mózg jest w stanie łatwiej "nastroić się" na nową umiejętność. Łatwiej będzie również skłonić dłonie do zapamiętywania poszczególnych chwytów, dzięki pamięci ciała.

 

Należy zadbać o ciche i spokojne miejsce do ćwiczeń. Owszem, niektórzy wolą uczyć się w innych warunkach. Ale początki nauki gry na gitarze powinny odbywać się z możliwie jak najmniejszą ilością rozpraszaczy.

 

Warto również ćwiczyć na materiałach dopasowanych do bieżącego poziomu umiejętności. Przeskakiwanie na wyższe poziomy nie jest wskazane, gdyż może to prowadzić do zniechęcenia się. Należy szczerze, w zgodzie z własnym organizmem przyswajać naukę gry na gitarze. Uczciwa praca i rzetelność doprowadzą wreszcie do upragnionych efektów.

--- Artykuł sponsorowany ---