Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 21:39
Przeczytaj!

Co powinniśmy wiedzieć o grupie bezpieczeństwa?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że grupa bezpieczeństwa c.o jest zespołem elementów, które składają się na system ogrzewania. Ten system ma służyć do zapewnienia bezpieczeństwa przed zbyt gwałtownym wzrostem ciśnienia w układzie. Taka grupa bezpieczeństwa c.o składa się z trzech elementów.
  • 03.02.2023 10:47
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co powinniśmy wiedzieć o grupie bezpieczeństwa?

Zacznijmy od manometru, który znajduje się po lewej stronie. Można z niego odczytać aktualne ciśnienie wody. Natomiast jeśli chodzi o środek, to znajduje się tam tak zwany odpowietrznik. Przez niego wypuszczane jest automatycznie powietrze z systemu grzewczego. Celem tego jest skuteczne zapobiegnięcie wszelakim uszkodzeniom, które mogą być spowodowane przez rdzę. Powinniśmy o tym pamiętać. 

Wymieńmy jeszcze zawór bezpieczeństwa, który jest najważniejszym elementem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w naszym systemie grzewczym. Ten odpowiedzialny jest za uwalnianie wody grzewczej, wtedy, gdy ciśnienie się zbyt wysokie, i zapobiega właśnie w ten sposób awarii generatora ciepła. Grupę bezpieczeństwa kotła musimy zainstalować w najwyższym punkcje pieca, kotła albo też w jego bliskim sąsiedztwie, w przewodzie przepływu ciepła.

Z czego wykonana jest grupa bezpieczeństwa c.o?

Otóż grupa bezpieczeństwa c.o jest ważnym urządzeniem, które musimy zainstalować przy wyjściu źródła ciepła. Taka grupa bezpieczeństwa kotła wykonana jest z mosiądzu. W związku z tym tak, jak wszystkie metale, bardzo dobrze przewodzi ciepło. Chodzi o to, aby straty ciepła były możliwie jak najmniejsze. Wokół grupy bezpieczeństwa musimy zainstalować odpowiednią izolację, która jest wykonana przez producenta, i która najczęściej jest dołączana do zakupu.
 

W jakim celu stosuje się grupę bezpieczeństwa c.o?

Jeśli chodzi o nowoczesne systemy grzewcze, to musimy mieć świadomość tego, że są to systemy zamknięte. Woda grzewcza zatem krąży między kotłem a powierzchniami grzewczymi. Odpowiada on za transport energii cieplnej do każdego z pomieszczeń, natomiast musimy być ostrożni, gdyż temperatura ciągle się zmienia. Kiedy wzrasta temperatura w czasie zasilania, woda grzewcza się rozszerza. Najczęściej naczynie zbiorcze absorbuje wszelkie zmiany. Ma to na celu zagwarantowanie niezawodnej pracy ogrzewania. Kiedy nastąpi awaria, to ciśnienie w instalacji wzrasta razem z temperaturą wody grzewczej. Grupa bezpieczeństwa c.o ogranicza w takiej sytuacji oraz skutecznie zapobiega kosztownym szkodom. Do takich szkód możemy zaliczyć na pewno pęknięcie rury.
 

Niezawodna praca i unikanie awarii

Z reguły naczynie zbiorcze absorbuje te zmiany, aby móc zagwarantować niezawodną pracę ogrzewania. W przypadku awarii ciśnienie w instalacji wzrasta wraz z temperaturą wody grzewczej. Grupa bezpieczeństwa ogrzewania ogranicza to i zapobiega kosztownym szkodom, takim jak pęknięcie rury.


 

--- Artykuł sponsorowany ---