Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 09:44
Przeczytaj!

Wniosek o urlop - jak go prawidłowo wypełnić?

Warto wiedzieć, że każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Te kwestie zostały określone w przepisach prawnych, które warto znać. Aby skorzystać z przysługujących praw urlopowych, konieczne jest wypełnienie wniosku o urlop. Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Czym jest urlop wypoczynkowy?
  • 20.11.2023 11:01
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wniosek o urlop - jak go prawidłowo wypełnić?

Urlop wypoczynkowy

Wiemy już, że wniosek o urlop pozwala nam skorzystać z przysługujące urlopu wypoczynkowego w danym okresie. Pamiętajmy o tym, że urlop wypoczynkowy jest uregulowany w kodeksie pracy. To forma wypoczynku, z której korzystają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Co ciekawe, urlop tego typu jest płatny, nieprzerwany i coroczny, a jego długość jest zależna od stażu pracy. W sytuacji, gdy staż pracy jest dłuższy niż 10 lat, do dyspozycji mamy 26 dni urlopu w ciągu roku. Z kolei gdy stać pracy wynosi mniej niż 10 lat, skorzystamy z 20 dni wolnych w roku kalendarzowym. Cenne informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.

Wniosek o urlop wypoczynkowy

Po zawarciu umowy o pracę, pracodawca musi nas poinformować o wymiarze urlopu wypoczynkowego. Ma na to 7 dni i musi udzielić nam informacji na piśmie. Okazuje się, że do stażu pracy wliczać należy każde poprzednie zatrudnienie i okresy nauki. Podczas ustalania uprawnień urlopowych, obliczany jest staż ogólny pracownika, który obejmuje okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy i okresy podlegające zaliczeniu do stażu pracowniczego. To z kolei wskazuje, że to pracownik powinien zadbać o dostarczenie pracodawcy istotnych dokumentów, mających wpływ na uprawnienia urlopowe. Jeśli chodzi o osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy, korzystają one z urlopu pomniejszonego proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Zazwyczaj wniosek o urlop wypoczynkowy składamy na piśmie. To bardzo prosty dokument, który nie powinien nam sprawić trudności. Na nim wpisujemy swoje dane, takie jak imię i nazwisko, zajmowane stanowisko oraz data i miejsce sporządzenia dokumentu. Należy także podać dane firmy i osoby, do której kierujemy wniosek i urlop. W dalszej części zamieszczamy prośbę o urlop, z zaznaczeniem, że jest to urlop wypoczynkowy. Poza tym określić trzeba termin urlopu i liczbę dni, z jakich zamierzamy skorzystać. 

Istotne jest to, aby wniosek jasno wskazywał, w jakim okresie będziemy przebywać na urlopie. W licznie dni urlopowych trzeba uwzględniać jedynie te dni, które są dla nas dniami pracy. Tak sporządzony wniosek dostarczamy pracodawcy lub przełożonemu. 

Urlop wypoczynkowy w pierwszej pracy

Co musimy wiedzieć o urlopie wypoczynkowym w pierwszym miejscu pracy? W takim przypadku mamy do czynienia ze szczególnym naliczaniem urlopu wypoczynkowego. Przepisy prawne wskazują, że pracownik ma prawo do pierwszego urlopu po upływie każdego miesiąca pracy, w wysokości 1/12 wymiaru, jaki przysługuje po przepracowaniu całego roku. Ta zasada ma prawo bytu w tym roku kalendarzowym, w którym rozpoczynamy pracę. Z kolei w kolejnym roku możemy już korzystać z urlopu wypoczynkowego w pełnej wysokości, zgodnie z umową o pracę. 

Jak widzimy, pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednakże faktem jest, że pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wtedy, gdy zaistnieją ku temu przesłanki (np. dbanie o interes firmy, awaria w miejscu pracy itp.). Nie zawsze wybrany przez nas termin będzie dobrym czasem dla przedsiębiorstwa, dlatego pracodawca może zaproponować zmianę wskazanego terminu. 

Liczba dni urlopowych pracownika jest wskazana w kodeksie pracy i dotyczy głównie posiadanego stażu pracy. Wniosek o urlop wypoczynkowy jest dokumentem, w którym zawieramy prośbę o udzielenie wolnych dni w danym okresie. Warto zadbać o to, aby dokument złożyć na piśmie i umieścić w nim wszelkie ważne informacje. Na szczęście sporządzenie wniosku o urlop trwa zaledwie kilka chwil i nie jest trudne. W każdym roku kalendarzowym przysługuje nam 20 lub 26 dni wolnych od pracy, w zależności od posiadanego stażu pracy. 

Materiał zewnętrzny