Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 09:25
Przeczytaj!

Jakie pokrycie dachowe przetrwa dekady? Kluczowe cechy trwałych dachów

Dach jest częścią każdego budynku, jego zadaniem jest zabezpieczenie go przed opadami, wiatrem, hałasem. Podczas budowy domu musisz zdecydować o tym, na jaki rodzaj poszycia postawisz. Wybór pokryć dachowych jest obecnie bardzo duży, pamiętaj jednak, że nie wszystkie są równie trwałe.
  • 29.11.2023 14:27
Jakie pokrycie dachowe przetrwa dekady? Kluczowe cechy trwałych dachów

Jakie są rodzaje pokryć dachowych?

Wśród pokryć dachowych, które obecnie są dostępne na rynku znajduje się:

  • Blachodachówka - Aktualnie jest to jeden z najbardziej popularnych materiałów na pokrycia dachów. Do jej produkcji wykorzystywana jest ocynkowana blacha stalowa. Jest to materiał stosunkowo tani, lekki, a jednocześnie niezwykle uniwersalny, sprawdza się jako pokrycie dachów o różnej konstrukcji.
  • Dachówka cementowa - Występuje również pod nazwą dachówka betonowa. Powstaje z wysokogatunkowego cementu i piasku kwarcowego. Jest ognio- i mrozoodporna.
  • Dachówka ceramiczna. To idealne rozwiązanie, jeśli cenisz tradycję i nie wyobrażasz sobie dachu pokrytego gontem bitumicznym. Zaletą dachówek ceramicznych jest również wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz uniwersalność.
  • Gont bitumiczny. Powstaje z papy bitumicznej i włókien szklanych. Materiał ten doskonale nadaje się do krycia różnych typów dachów, jest też dość tani, co sprawia, że wielu właścicieli domów decyduje się pokryć nim swój dach.

Dachówka ceramiczna – czy pokryty nią dach przetrwa lata?

Dostępne dzisiaj pokrycia dachowe odznaczają się różną trwałością. Do tych najbardziej trwałych zaliczana jest dachówka ceramiczna – jej żywotność obliczana jest nawet na sto lat. Trochę mniejszą trwałość ma dachówka ceramiczna – może ona przetrwać w dobrym stanie od siedemdziesięciu do nawet osiemdziesięciu lat. Na ten rodzaj dachówek producenci udzielają wieloletniej - wynoszącej nawet czterdzieści lat - gwarancji. Niską wytrzymałością odznacza się gont bitumiczny, jego żywotność wynosi około dziesięć lat. Z kolei żywotność blachodachówki w dużym stopniu uzależniona jest od jej jakości – ta z wyższej półki cenowej charakteryzuje się dobrą jakością, a jej żywotność wynieść może nawet siedemdziesiąt lat, tańsze przetrwają w dobrym stanie maksymalnie dwadzieścia lat. Pamiętaj, że zarówno tańsza, jak i droższa blachodachówka wymaga regularnej konserwacji – to sposób nie tylko na zachowanie walorów estetycznych dachu, ale także na wydłużenie jego żywotności. To, na jaki rodzaj pokrycia dachowego się zdecydujesz w dużym stopniu zależy od Twoich możliwości finansowych. Jeśli jednak nie chcesz wymieniać go zbyt szybko na nowy, wybierz dachówki cementowe lub ceramiczne. 

--- Artykuł sponsorowany ---