Zamów cebulki Kalli w sklepie plantet.pl
Podstawowe wiadomości na temat kalli
Kalla to dekoracyjna roślina cebulowa, którą w naturalnych warunkach można spotkać w Afryce (a w szczególności w środkowo-południowej części tego kontynentu). Kalla jest częścią rodziny obrazkowatych, co oznacza, że jej bliskimi krewnymi są takie rośliny jak dziwidło, wężydło czy kaladium. Częścią podziemną rośliny jest gruba łodyga, z której wyrastają korzenie. W sprzyjających warunkach roślina ta rozrasta się w kępy o 120 centymetrach wysokości. Jej dekoracyjne, długoogonkowe liście charakteryzują się ponadprzeciętną trwałością – utrzymują się od wiosny do późnej jesieni. Znakiem rozpoznawczym kalli są dekoracyjne kwiatostany, które są spiralnie zwinięte i lejkowato otwierające się. Często przybierają one barwę różową, białą, zieloną, czarną, pomarańczową, łososiową, bordową, żółtą. Spotkamy się także z kallami o kwiatach dwubarwnych. Kalla uprawiana w ogrodzie kwitnie latem. Natomiast w przypadku roślin uprawianych w donicach kwiaty mogą utrzymywać się nawet przez cały rok. Kalla jest popularnym wyborem na rabaty kwiatowe. Znajduje także szerokie zastosowanie we florystyce – służy do tworzenia dekoracyjnych bukietów na różne okazje.
Uprawa kalli w polskim ogrodzie krok po kroku
Zanim postanowimy uprawiać kallę w ogrodzie, dowiedzmy się na jej temat jak najwięcej. Jako, że roślina ta wywodzi się z klimatu tropikalnego, najlepsze będą dla niej stanowiska nasłonecznione, ciepłe, a dodatkowo osłonięte od silnych wiatrów. Jeżeli nie mamy takiego miejsca – możemy posadzić kallę także w półcieniu.
Kalla nie posiada na tyle dużej odporności na niskie temperatury, żeby przetrwać zimę w polskim ogrodzie. Z tego też względu jej cebule sadzi się do doniczek wiosną (na przełomie marca i kwietnia), a na stałe stanowisko przesadza dopiero w momencie, gdy zniknie ryzyko wystąpienia przymrozków. Przesadzając kallę do gruntu starajmy się zachować ostrożność, żeby nie uszkodzić jej korzeni.
Warto jest zapewnić im podłoże przepuszczalne, zasobne w składniki odżywcze, stale umiarkowanie wilgotne, z dużą zawartością próchnicy, najlepiej o obojętnym pH. W przypadku, gdy gleba w naszym ogrodzie jest słabszej jakości, przed posadzeniem cebul kalli powinniśmy wzbogacić ją nawozem.
Kalle intensywnie się rozrastają, dlatego należy sadzić je w większych odległościach. Cebule należy wykopać jesienią, najlepiej po przekwitnięciu liści.
Zabiegi pielęgnacyjne, których potrzebuje kalla
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku kalli zaliczamy podlewanie (tak często, żeby jej podłoże było cały czas umiarkowanie wilgotne), nawożenie (doświadczeni ogrodnicy zalecają użycie dobrej jakości nawozu do roślin kwitnących), odchwaszczanie, a także usuwanie przekwitłych kwiatostanów.
Kupujemy wysokogatunkowe cebule tej rośliny
Cebule kalli nie są powszechnie dostępne, jednak w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych powinniśmy je znaleźć bez problemu. Możemy je również zamówić przez internet. Bardzo ważne jest, żeby kupić cebule dobrej jakości – jędrne, możliwie jak największe, pozbawione uszkodzeń mechanicznych czy śladów pleśni. Jeżeli nie chcemy ryzykować, wybierajmy jedynie cebule z oferty sprawdzonych, polskich producentów, którzy są nam w stanie zagwarantować najwyższą jakość.