Jakie są zasady w diecie bez glutenu i kiedy należy ją stosować?
Dieta bezglutenowa powinna być stosowana wtedy, kiedy występuje uczulenie na gluten lub choruje się na celiakię. Należy zaznaczyć, że dieta ta nie ma za zadanie wspierać proces chudnięcia czy utrzymania niskiej wagi – podobnie jak np. dieta dla cukrzyków, stanowi ona pewnego rodzaju lekarstwo dla chorych. Celiakia to wbrew pozorom poważna dolegliwość, która wpływa bardzo negatywnie na codzienne życie. Osoba chorująca na celiakię czy nietolerancję glutenu musi sięgać po produkty bezglutenowe, w innym wypadku będzie czuć się źle po każdym posiłku. Kiedy tylko usłyszy się od lekarza diagnozę – należy natychmiast przejść na dietę bez glutenu i utrzymywać ją do końca życia. Żyć bezglutenowo powinna każda osoba, która zauważa u siebie objawy uczulenia i to bez względu na wiek (dotyczy to także niemowląt i osób starszych). Należy zauważyć, że im wcześniej wprowadzi się taki sposób żywienia, tym lepiej. Jak pokazują statystyki, nawet 15% osób w Polsce może borykać się z nietolerancją glutenu. W takim wypadku należy po prostu spożywać produkty bez glutenu. Warto zauważyć, że zdrowe osoby także decydują się przejść na tę dietę, ponieważ sądzą, że ma ona pozytywny wpływ na nastrój, zdrowie, ale i wyniki w sporcie. Lekarze jednak nie zalecają eliminować glutenu z codziennego jadłospisu, jeśli się nie jest na niego uczulonym.
Produkt bezglutenowy – co jeść na diecie bezglutenowej?
Dieta bezglutenowa choć ma za zadanie wyeliminować tylko jeden element z jadłospisu, jest dość restrykcyjna. Chorzy powinni ściśle przestrzegać jej zasad. Osoba, która pragnie przejść na tę dietę lub musi to zrobić, musi całkowicie wykluczyć gluten ze swojego codziennego menu i kupować jedynie produkty bezglutenowe. Co można zaliczyć jako produkt bezglutenowy? To artykuł, który nie zawiera szkodliwego białka. Do takich rozwiązań zalicza się ziemniaki, ryż, kukurydzę, soję, sorgo, proso, grykę, soczewicę, fasolę czy maniok. Osoby chcące żyć bezglutenowo powinny sięgać przede wszystkim po warzywa, owoce, orzechy, ryby i mięso. Produkty bez glutenu to także miód, kawa czy herbata. Ponadto należy unikać pszenicy, jęczmienia i żyta, czyli między innymi klasycznego białego pieczywa, mąki z tych zbóż, kaszy jęczmiennej i manny, makaronów z glutenem, herbatników, ciasteczek, ciast itp. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż gluten może być w niektórych produktach mięsnych, takich jak np. salceson czy kaszanka. Dieta bez glutenu polega także na stałej czujności – różne produkty mogą być zanieczyszczone tym białkiem, należy zatem czytać skład artykułów, które zamierza się kupić i wybierać przede wszystkim te oznaczone na opakowaniu przekreślonym kłosem.
Sklep bezglutenowy
Produkty bezglutenowe można dziś znaleźć w tradycyjnych sklepach spożywczych czy marketach wielkopowierzchniowych. Jednak, aby być pewnym, że dany produkt na pewno nam nie zaszkodzi lub gdy chcemy mieć duży wybór wśród artykułów spożywczych – najlepiej zdecydować się na wizytę w takim miejscu jak sklep bezglutenowy. W sklepach bezglutenowych lub w sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć najwyższej jakości produkty pozbawione wszelkich szkodliwych substancji, w tym także glutenu. Tego typu artykuły spożywcze są oznaczone specjalną grafiką przedstawiającą przekreślonego kłosa. Warto zauważyć, że producenci takiej żywności dbają nie tylko o to, aby ich produkty były zdrowe, ale również i bardzo smaczne i jak najmniej odbiegały o smaku tradycyjnego pieczywa czy makaronów.