Uprawa i pielęgnacja funkii
Choć hosty są mało wymagającymi roślinami, warto wiedzieć w jakich warunkach rosną najlepiej, aby uzyskać dorodne okazy. Funkie, których wiele odmian znajdziesz tu: https://cebule-kwiatowe.pl/sadzonki-funkii-hosty/, preferują stanowiska zacienione, ekspozycja ich liści na słońce powoduje zasychanie końcówek. Jeśli chodzi o gleby roślina nie jest wybredna, woli jednak gleby bardziej żyzne, lekko kwaśne. Warto je również sadzić w miejscach wilgotnych, co pomoże im przetrwać okresy długotrwałej suszy. Dobrym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne usuwanie starych liści.
Gatunki idealnie współgrające z hostami
Tawułka
Tawułka znana jest ogrodnikom z efektownych, kolorowych pióropuszy kwiatostanów, które wyrastają ponad delikatnymi liśćmi. Roślina tworzy piękny kontrast z masywnymi, gęsto rosnącymi liśćmi hosty. Obie rośliny preferują wilgotne miejsca i spektakularnie wyglądają posadzone przy zbiornikach wodnych.
Begonia
Wszechstronna roślina jednoroczna o pięknych kwiatach w szerokiej gamie kolorów i kształtów. Charakteryzuje się zwartym pokrojem kopca, który świetnie pasuje do kęp funkii, nadając zacienionym rabatom efektownego akcentu kolorystycznego.
Koleus
Roślina wyróżnia się niezwykle ozdobnymi, kolorowymi liśćmi. Pięknie wygląda w towarzystwie hosty tworząc barwne kobierce. Połączenie tych roślin pozwala uzyskać spektakularne efekty i sprawdza się ze względu na podobne wymagania.
Dereń
Dereń to liściasty krzew, który zdobi ogród niemal przez cały rok efektownymi białymi lub różowymi kwiatami oraz kolorowymi liśćmi przebarwiającymi się jesienią. Połączenie derenia i hosty to pomysł na doskonałe zestawienie pasujące do każdego ogrodu.
Hortensja
Bardzo popularny ostatnimi czasy krzew liściasty występujący w różnych formach i rozmiarach. Wytwarza duże, efektowne kwiaty od lata do jesieni. Hortensja wyśmienicie czuje się obsadzona hostami. Obie rośliny tworzą wyjątkowo zgrany duet, który zjawiskowo prezentuje się w ogrodzie.
Paproć
Połączenie hosty i paproci to świetny pomysł na udaną kompozycję. Delikatne liście paproci pośród masywnych liści funkii nadają kompozycji lekkości i subtelności. Zarówno jedne jak i drugie uwielbiają cień i wilgoć są zatem kandydatami idealnymi do ogrodów w cieniu.
Powojnik
Najbardziej popularne w ogrodach pnącze, wykorzystywane do nasadzeń wzdłuż ogrodzenia, kraty lub altany. W zależności od odmiany jego kwiaty przybierają rozmaite barwy i kwitną od wiosny do jesieni. Często uprawiany z hostami ze względu na ciekawą kompozycję, którą tworzą obie te rośliny.
Żurawka
Żurawka jest uprawiana ze względu na ozdobne liście przybierające różne kształty i kolory. Roślina jest tolerancyjna jeśli chodzi o warunki w jakich jest hodowana, bez problemu rośnie w bliskim sąsiedztwie host. Aranżacje z wykorzystaniem obu tych roślin są naprawdę spektakularne.
Rośliny sadzone z funkiami - podsumowanie
Hosty to bardzo popularne rośliny cieniolubne. Bogactwo kształtów i kolorów liści pozwala tworzyć wielobarwne kompozycje rabat ogrodowych. Istnieje cała gama roślin o podobnych wymaganiach, które w zestawieniu z funkią tworzą ciekawe aranżacje do ogrodu.