Łojotok skóry głowy to może być łojotokowe zapalenie skóry
Jedną z najczęstszych przyczyn łojotoku skóry głowy jest łojotokowe zapalenie skóry. Ta przewlekła choroba rozwija się w obszarach bogatych w gruczoły łojowe, jak owłosiona skóra głowy, twarz, klatka piersiowa i górna część pleców. U jej podłoża znajduje się nadprodukcja łoju oraz wynikająca z niej nadmierna kolonizacja skóry przez grzyby Malassezia, które łojem żywią się bardzo chętnie. Zarówno nadmiar łoju, jak i duża ilość drożdżaków prowadzą do pojawienia się stanu zapalnego na skórze oraz następujących symptomów:
- czerwone plamy na skórze,
- tłuste łuski w kolorze białym lub żółtym,
- świąd skóry,
- powstawanie przeczosów, nadżerek i strupów,
- wypadanie włosów.
Łojotokowe zapalenie skóry jest nieuleczalne, natomiast można skutecznie łagodzić jego objawy i uzyskiwać okresy remisji. W okresach zaostrzeń należy podjąć leczenie, które polega na miejscowym i czasami też doustnym przyjmowaniu środków przeciwgrzybiczych. Oczywiście, dużo daje też odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy ją oczyszczać w odpowiedni sposób, aby nie doprowadzać do gromadzenia się tłustych łusek, ponieważ mogą one zaczopować mieszki włosowe i tym samym sprawić, że włosy zaczną wypadać - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Uspokój swoją skórę głowy z dermokosmetykami Seborh!
Łojotok i inne objawy łojotokowego zapalenia skóry można skutecznie wyciszyć. A pomogą w tym dermokosmetyki Seborh, opracowane specjalnie na tę dolegliwość. W przeciwieństwie do wielu kosmetyków dedykowanych problemowi łojotoku, produkty Seborh nie wysuszają skóry. W dodatku działają delikatnie i są przyjazne skórze wrażliwej oraz alergicznej. Bazują na składnikach aktywnych naturalnego pochodzenia. Przeprowadzane badania aplikacyjne dowodzą, że dermokosmetyki Seborh są skuteczne, wydajne i wyróżniają się na tle innych produktów.
- Szampon Seborh dogłębnie, ale delikatnie oczyszcza skórę głowy. Pozwala pozbyć się nadmiaru sebum bez wysuszania skalpu. Oprócz tego łagodzi stany zapalne, zmniejsza zaczerwienienie i niweluje świąd. Co ważne, dba o utrzymanie prawidłowej mikroflory skóry głowy. W jego składzie znajdziemy m.in. siarczek selenu, mleczko pszczele, alantoinę i pantenol.
- Emulsja Seborh pomaga skórze głowy się zregenerować. Odpowiednio ją nawilża i zmiękcza, zapobiegając tworzeniu się łuski. Uśmierza swędzenie i zmniejsza stany zapalne. Ponadto wspiera równowagę mikrobiomu. Zawiera pirokton olaminy, oleje konopny i z czarnuszki oraz siarkę.
Płyn Seborh posiada delikatne właściwości złuszczające. Zmniejsza łuskę i świąd skóry głowy, a także wycisza stany zapalne. Wykazuje też działanie nawilżające. W składzie ma kwasy glikolowy i jabłkowy, glukonolakton oraz ekstrakt z nagietka.
Opinie o Seborh:
Jak stosować zestaw?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Pielęgnacja, która pomoże pozbyć się łojotoku
Podstawą właściwej pielęgnacji przy łojotoku skóry głowy jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków. Aby nie wzmagać zmian skórnych i łojotoku, muszą być one wolne od składników drażniących. Nie powinny również powodować nadmiernego usuwania warstwy lipidowej skóry, gdyż to może pogorszyć łojotok.
W kosmetykach na łojotokowe zapalenie skóry warto szukać składnikach przeciwgrzybiczych (np. pirokton olaminy, siarczek selenu, siarka), normalizujących produkcję łoju i nawilżających (mleczko pszczele, olej konopny) oraz złuszczających (mocznik, kwas glikolowy). Ważne, aby stosować je regularnie i nawet po ustąpieniu objawów. Pomoże to utrzymać skórę w dobrej kondycji.
Podsumowanie
Aby kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry rzeczywiście okazały się pomocne, warto szukać produktów ze skutecznymi składnikami aktywnymi. Szczególnie warto zainteresować się składnikami naturalnymi, gdyż wspierają skórę w odzyskaniu jej równowagi. Jeśli łojotokowi towarzyszy wzmożone wypadanie włosów, nie zwlekajmy z wizytą u dermatologa. Odpowiednie leczenie i pielęgnacja zaradzą temu niepożądanemu procesowi.