Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 17:55
Przeczytaj!

Falowniki sieciowe istotnym elementem systemu fotowoltaicznego

Jeśli ktoś kiedykolwiek myślał, że najważniejszą częścią instalacji solarnej są ogniwa, to był w niemałym błędzie. Praca baterii nie miałaby sensu gdyby nie urządzanie zwane falownikiem sieciowym.
  • 17.08.2018 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Falowniki sieciowe istotnym elementem systemu fotowoltaicznego

Elementy niezbędne w instalacji

Dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie obędzie się bez kilku istotnych elementów. Największą część budżetu pochłaniają oczywiście ogniwa fotowoltaiczne. Zazwyczaj ich koszt wynosi około połowy kwoty przeznaczonej na inwestycję. Cena baterii zależy bowiem od kilku czynników. Pierwszym z nich jest materiał, z jakiego wykonano. Na rynku są dostępne ogniwa monokrystaliczne, które wytwarzane są z jednego rodzaju kryształu oraz polikrystaliczne, do wykonania których użyto krzemu. Innym kryterium wpływającym na cenę jest także moc ogniw. Im moduł ma wyższą moc, tym jego cena będzie odpowiednio wyższa. Tutaj jednak pamiętajmy, że kupowanie zbyt mocnych ogniw nie jest opłacalne. Ich moc należy dostosować do mocy instalacji i ilości prądu, jaką chcemy produkować w ciągu roku. Jednak nawet najlepsze ogniwa nie byłyby użyteczne, gdyby nie falownik. To urządzenie, zwane też inwerterem, które odpowiada za przemianę prądu stałego w zmienny. Kiedy ogniwa pozyskują energię słoneczną, to zamieniają ją w prąd stały. Ten jednak w naszym domu nie przyda się w żaden sposób. Kiedy więc przepłynie przez falownik, będzie mógł być wykorzystany do zasilania urządzeń znajdujących się w budynku.

Falowniki sieciowe – budowa i rodzaje

Ze względu na budowę inwertery można podzielić na dwa rodzaje. Falowniki z transformatorem dzielą się na te o niskiej oraz o wysokiej częstotliwości. W tych pierwszych transformator znajduje się na wyjściu i pracuje  z częstotliwością 50 Hz. Charakteryzują się prostą budową i niską awaryjnością. Falowniki o wysokiej częstotliwości mają transformator na wejściu i pracują z częstotliwością 20-24 Hz. Dzięki temu są one lżejsze, a ich sprawność jest zdecydowanie wyższa. Inwertery możemy też podzielić ze względu na ich zastosowanie. Falowniki wyspowe pracują zazwyczaj w systemach akumulatorowych. Nie synchronizują się bowiem z siecią elektroenergetyczną. Falowniki sieciowe natomiast łączą się z siecią, dzięki czemu możliwe jest odprowadzanie nadwyżki do sieci. Tego typu urządzenia oferuje sklep ekoTechnologia. Jeśli nie mamy pewności, jakie falowniki sieciowe wybrać, możemy zwrócić się z prośbą o poradę do takich właśnie producentów. Na falowniki sieciowe powinniśmy także przeznaczyć kilka tysięcy złotych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie będzie on sprawiał żadnych problemów.

--- Artykuł sponsorowany ---