Promesa zatrudnienia stanowi gwarancję podjęcia pracy przez pracownika i zatrudnienia go prze pracodawcę. Jest pisemnym potwierdzeniem pewnych ustaleń, niezbędnym w niektórych sytuacjach rekrutacyjnych, np. podejmowania pracy za granicą lub istniejących jeszcze zobowiązań kandydata wobec poprzedniego pracodawcy. Co powinno się znaleźć w promesie zatrudnienia i w jakich sytuacjach jeszcze może być ona szczególnie istotna?
Promesa zatrudnienia – co powinno się w niej znaleźć?
Promesa zatrudnienia nazywana jest również umową przedwstępną. Jej zapisy regulują przepisy prawa cywilnego, a wśród informacji, które powinny się w niej znaleźć są:
-
dane stron podpisujących umowę,
-
miejsce, gdzie wykonywane będą obowiązki określone w umowie,
-
wymiar pracy,
-
kwota wynagrodzenia za pracę,
-
termin zawarcia umowy przyrzeczonej,
-
kwota odszkodowania ustalona w przypadku złamania warunków umowy.
Sytuacje, w których powinna zostać zawarta promesa zatrudnienia
Promesę zatrudnienia należy z pewnością podpisać w przypadku osób odpowiadających na oferty pracy za granicą dostępne m.in. na portalu Pracuj.pl, które po pomyślnym przejściu rekrutacji muszą otrzymać pozwolenia na pobyt i zatrudnienia za granicą. W niektórych krajach jest ona wręcz niezbędna do otrzymania pozwolenia na dłuższy pobyt. Warto także zdecydować się na podpisanie promesy zatrudnienia, jeśli w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej otrzymamy zapewnienie otrzymania stanowiska, o które się staramy, w konsekwencji czego rezygnujemy z dotychczasowego zajęcia. Nie polegajmy jedynie na obietnicach ustnych, że po zakończeniu okresu wypowiedzenie w poprzedniej firmie, nowa praca będzie na nas czekać, bo może okazać się, że w tym czasie znaleziono już kogoś innego.
W przypadku pracodawców promesa zatrudnienia jest również istotna, jeżeli chcą mieć oni pewność, że wybrany kandydat po przejściu procesu rekrutacji, który nie może podjąć pracy od razu, zostanie zatrudniony w niedalekiej przyszłości.