Ale zanim zaczniesz...
Trzeba pamiętać, że dobry trening z przemyślanym planem ćwiczeń to niecała połowa sukcesu. Aby efekty były optymalne, długie i bezpieczne dla zdrowia, należy jednocześnie wdrożyć odpowiednie żywienie. Właściwa i zbilansowana dieta nie dotyczy jedynie osób, które chcą schudnąć lub przytyć! W odpowiedni sposób muszą się odżywiać też ci, którzy ćwiczą dla zdrowia, własnej kondycji i aby poprawić sylwetkę. W przypadku treningów na klatkę piersiową np. z planu ćwiczeń od https://www.pawelgluchowski.pl/blog/trening/efektywny-trening-klatki-piersiowej warto zastosować dietę wysokobiałkową a unikać zbyt dużej ilości tłuszczy.
Unoszenie i wyciskanie
Najbardziej oczywistymi ćwiczeniami na klatkę są oczywiście unoszenie ciężarów i wyciskanie. Nawet małe ciężarki ręczne służąc do treningów ramion i rąk mogą okazać się - właściwie użyte - przydatne do poprawiania sylwetki w tym zakresie. W domowych warunkach można stworzyć sztangę ze zwykłej metalowej rurki i obciążyć ją siatkami wypełnionymi np. butelkami z wodą. Oczywiście nie będzie to tak wydajne jak sztanga obciążeniowa na siłowni, gdzie ciężarki są jednolite i sięgają nawet kilkuset kilogramów, ale w przypadku doraźnych ćwiczeń taka metoda doskonale zda egzamin.
Pompki i brzuszki
Ćwiczenia kojarzące się głównie z pracą zupełnie innych mięśni są przydatne też do trenowania klatki piersiowej. Ale jest warunek - muszą być dobrze wykonywane, na wyprostowanym kręgosłupie i z wciągniętym brzuchem. Unieruchomiona miednica sprawia, że siła ćwiczenia przenosi się na mięśnie barków oraz klatki piersiowej zmuszając je do bardziej wydajnego działania. Aby uzyskać jak najlepsze efekty warto jednak skonsultować się z trenerem personalnym i opracować indywidualny plan ćwiczeń.