do 30 kwietnia.
Setki zasadzonych roślin, zlikwidowane dzikie wysypiska, posprzątane lasy, zbudowane budki dla ptaków i hotele dla owadów, wykłady i eksperymenty przeprowadzane wśród dzieci, młodzieży i dorosłych to tylko początek długiej listy eko-projektów, które w drugiej połowie ubiegłego roku zmieniały polskie dzielnice, osiedla, miasta oraz całe gminy. Opisane w opublikowanej właśnie Białej Księdze Dobrych Praktyk (dostępna na stronie www.grupa-eneris.pl/ProgramGrantowy) stanowią przykłady aktywizacji społeczności lokalnych przynoszącej realne, mierzalne efekty. Ze zrealizowanymi projektami zetknęło się w ciągu zaledwie pół roku niemal 13 tysięcy osób. Wśród nich są mieszkańcy Piły.
— Poprzez Program Grantowy chcemy pokazać społecznościom lokalnym, że ochrona środowiska to nie tylko obowiązek. O tym, że to także dobra zabawa i mnóstwo pożytecznej pracy świadczą działania zrealizowane w całej Polsce przez grantobiorców I edycji naszego programu. Ich doświadczenia mogą stanowić doskonałą inspirację dla wszystkich chcących zrobić coś dobrego dla środowiska w swojej miejscowości. Fundusze na takie działania są w zasięgu ręki – właśnie przyjmujemy zgłoszenia do II edycji Programu Grantowego — powiedziała Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor ds. komunikacji w ENERIS.
Region pilski ma swoje mobilne laboratorium
Zaplecze dydaktyczne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica wzbogaciło się w ubiegłym roku o specjalistyczny sprzęt do nauki zagadnień związanych z energetyką odnawialną. Stworzone w ten sposób mobilne laboratorium umożliwiło popularyzację wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii nie tylko wśród studentów, ale także w szkołach wszystkich poziomów na terenie powiatu pilskiego oraz okolicznych. Tylko do tej pory z laboratorium skorzystało około 1500 osób w regionie.
Fundusze na zakup sprzętu uzupełniającego bazę dydakatyczną PWSZ, a także organizację imprez towarzyszących o edukacyjnym charakterze pochodziły w całości z Programu Grantowego ENERIS. Eko-pomysł zgłoszony przez pilską uczelnię był jednym z ponad 100 projektów nadesłanych w ramach I edycji programu. Jego oryginalność, nowatorskość, a przede wszystkim zasięg – założeniem projektu było zapoznanie z tematem energetyki odnawialnej młodzieży z całego regionu – zdecydowały o wyróżnieniu go grantem o wysokości 5 tysięcy złotych.
W Pile wciąż jest wiele do zrobienia
Wszyscy, którzy mają pomysł na działania wspierające rozwój lokalnej fauny i flory, budowę zielonej infrastruktury czy zapobieganie negatywnym zjawiskom środowiskowym, mają jeszcze szansę na zdobycie funduszy na realizację eko-projektu. Termin nadsyłania zgłoszeń do II edycji Programu Grantowego ENERIS upływa 30 kwietnia. Do tego czasu instytucje, organizacje społeczne o charakterze non profit, szkoły oraz grupy nieformalne z terenu Piły mają czas na opis swojego projektu w formularzu dostępnym na stronie www.grupa-eneris.pl/ProgramGrantowy. Już na początku czerwca okaże się, na który z nich ENERIS przekaże grant w wysokości 3 tysięcy złotych i jak jego realizacja zmieni Piłę.
Program Grantowy ENERIS jest ogólnopolskim konkursem ekologicznym, w ramach którgo społeczności lokalne konkurują ze sobą o fundusze na wdrożenie projektów o tematyce ekologicznej. Do jego II edycji zostały zaproszone miasta i gminy z 10 regionów Polski. Piła znalazła się w tej grupie po raz drugi.
Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie www.grupa-eneris.pl/ProgramGrantowy.
Napisz komentarz
Komentarze