26 listopada br. po godzinie 19.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Pile otrzymał informację, że na drodze, na terenie gminy Szydłowo kierowca prowadząc samochód osobowy marki Honda Accord uderzył w drzewo. Świadek przekazał także informację, że mężczyzna zakrwawiony uciekł z auta. W związku z tym, na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Pile i Posterunku Policji w Kaczorach. W działania poszukiwawcze włączyli się także policjanci z Wydziału Kryminalnego oraz przewodnik z psem tropiącym
Policjanci natychmiast zajęli się wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia oraz poszukiwaniem kierowcy, który podróżował pojazdem Honda Accord. Mundurowi na bieżąco analizowali wszystkie uzyskane informacje i po kilkudziesięciu minutach ustalili, że kierowcą samochodu, który został porzucony, jest mieszkaniec gminy Szydłowo. Funkcjonariusze nieodpowiedzialnego kierowcę zatrzymali w godzinach wieczornych w swoim mieszkaniu.
Na miejscu zastali także dwoje dzieci w wieku 1 i 3 lat oraz konkubinę w zaawansowanej ciąży. Kobieta poinformowała, że to ona kierowała samochodem, próbując bronić swojego partnera. Jednak po chwili kobieta zmieniła zdanie i powiedziała prawdę. Mężczyzna również przyznał się, że wcześniej pił alkohol i wracał do domu ze spotkania. Podczas badania mężczyzny na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że miał on ponad dwa promile alkoholu. Nieodpowiedzialny kierowca został natychmiast zatrzymany i trafił prosto do policyjnego aresztu.
Apelujemy do kierujących pojazdami, aby wybierając się w podróż zawsze byli wypoczęci i przede wszystkim trzeźwi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, istnieje możliwość wykonania badania trzeźwości na własną prośbę w każdej jednostce Policji. Przypominamy, że w Komendzie Powiatowej Policji w Pile, na biurze przepustek znajduje się urządzenie do badania stanu trzeźwości AlcoBlow. Od momentu polecenia Komendanta Powiatowego Policji w Pile mł. insp. Sebastiana Cichockiego dotyczącego monitorowania liczby dobrowolnych badań stanu trzeźwości, stwierdziliśmy ich znaczną ilość, bo aż ponad 1600! Świadczy to o wzrastającej świadomości społecznej, a także odpowiedzialności kierowców. To bardzo dobre zjawisko. Dzięki takim badaniom wielu kierowców nie wsiadło za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu i dzięki temu uniknęliśmy potencjalnych, niebezpiecznych zdarzeń drogowych.
Przypominamy, że należy również reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę samochodu lub na rower. Taka postawa to nasz społeczny obowiązek. Powinno się wówczas podjąć działania zmierzające do nie dopuszczenia takiej osoby do kierowania pojazdem, a w sytuacji, gdy okaże się to niemożliwe, niezwłocznie powiadomić Policję.
Pamiętajmy, w ten sposób możemy uratować ludzkie życie, zapobiec tragedii i zmniejszyć ilość ofiar wypadków drogowych. A przecież ofiarą zdarzenia drogowego z udziałem nietrzeźwego kierującego może być ktoś dla nas bliski…
podkom. Żaneta Kowalska
Napisz komentarz
Komentarze